لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
پنجشنبه ۳۰ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۱۹

حامد کرزی: برادر طالبان، تفنگ خارجی را از شانه ات پایان کن


حامد کرزی رییس جمهور اسلامی افغانستان
رییس جمهور کرزی در سخنرانی پانزده روزه رادیویی اش سال نو را به مردم افغانستان تبریک گفته و یک بار دیگر از طالبان خواسته تا به پروسه صلح بپیوندند. همچنان آقای کرزی در این بیانیه اش خطاب به مخالفین مسلح گفته است که بیش از این افراد ملکی و نیروهای امنیتی افغان هدف قرار ندهند.

وی جوانان افغان را تشویق به درس و رفتن به مکتب کرده و گفته است که یگانه راه که می تواند کشور را از مشکلات کنونی بیرون بکشد، آموش علم می باشد.
« بر طالبان، آن تعدادی از طالبانی که افغان هستند، مسلمان اند و از همین خاک اند باز هم برادر خطاب می کنم، برادر تفنگ خارجی که به منفعت آنان است از شانه ات پایان کن و بیا در تقویت اسلام و انکشاف افغانستان یک جا شو. »

این بار نخست نیست که رییس جمهور کرزی مخالفین مسلح این کشور را به صلح دعوت می کنند. درخواستی که همواره از سوی افراد مسلح رد شده. رییس جمهور کرزی در حالی از مخالفین خواسته تا نیروهای امنیتی افغان و افراد ملکی را هدف قرار ندهند که به اساس معلومات مقام های امنیتی در سال گذشته تلفات اردوی ملی حدود 24 درصد و تلفات پولیس پانزده درصد افزایش یافته است.

به این اساس در سال 1391 بیش از یازده صد تن از افراد اردوی ملی و همچنان 18 صد تن از افراد پولیس ملی کشته شده اند.

پنجشنبه مصادف است با روز اول نو روز به مناسبت همین روز قوماندان عمومی ناتو در افغانستان و سفارت امریکا در کابل پیام های تبریکی جداگانه را به مردم افغانستان فرستاده اند. جنرال جوزف دانفورد قوماندان عمومی ناتو در پیام تبریکیه اش گفته است که در همین سال نو نیروهای امنیتی افغان تمام مسوولیت های این کشور را برعهده می گیرند.

آقای نفورد در همین پیام اش به مردم افغانستان سال نو را پر از دست آورد و صلح آمیز آرزو کرده است. در عین حال جیمز کننگهم سفیر امریکا در کابل در پیام تبریکیه اش بر کمک های کشور اش در سال های آینده به مردم افغانستان تاکید کرده است.

او گفته است که در سال های آینده در کنار مردم افغانستان باقی خواهند ماند. آقای کننگهم همچنان گفته است که به هدف پیشرفت مردم افغانستان در همین سال جاری هجری شمسی کمک های شان را دوچند می سازند.

اتحادیه اروپا در افغانستان هم سال نو را به مردم افغانستان تبریک گفته و آرزو کرده که مردم این کشور در این سال در صلح و آرامش زندگی کنند.
XS
SM
MD
LG