لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۸ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۰۰

«گزارش اخیر سازمان ملل در مورد کشت کوکنار بی اساس است»


انجنیر ابراهیم ازهر معین وزارت مبارزه با مواد مخدر
وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان می گوید که ادارهء مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد گزارش اش را در خصوص افزایش کشت کوکنار در این کشور بدون مشوره با این وزارت تهیه و به نشر رسانده است.

مقام های این وزارت به روز شنبه با راه اندازی نشستی خبری در کابل گفته اند که گزارش این سازمان در خصوص افزایش کشت کوکنار، بی اساس است و آن را رد می کنند. انجنیر ابراهیم ازهر معین وزارت مبارزه با مواد مخدر به رسانه ها گفت:

« وزارت مبارزه با مواد مخدر به نمایندگی از حکومت افغانستان، این مساله را رد می کند و هیچ بنیاد اساسی وجود ندارد، هر گاه این گزارش را با شش سال گذشته مقایسه نمایم، 27 هزار هکتار زمین کشت کوکنار پایان آمده. »

اداره مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد، روز دوشنبه هفته جاری با نشر گزارش گفته است که کشت کوکنار در افغانستان مانند دو سال گذشته رو به افزایش است. در این گزارش آمده است که این کشت زار های کوکنار بیشتر در مناطق نا امن به خصوص ولایت هلمند به چشم می خورد.

مسوولان این سازمان گفته اند که مبارزه 10 ساله حکومت افغانستان و جامعه جهانی در این خصوص نتیجه مثبت در پی نداشته است. معین وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان می گوید که آنان نمی دانند که سازمان ملل متحد این گزارش را به خاطر اهداف سیاسی و یا کدام موضوع دیگر به نشر رسانده است.

وی گفت که این مساله را از طریق وزارت خارجهء افغانستان با مسوولان سازمان ملل متحد به گونه جدی پی گیری می کنند. آقای ازهر همچنان گفت که از سال 2007 میلادی به این طرف بیش از بیست و هفت هزار جریب کشت زار های کوکنار در افغانستان تخریب شده اند و افزایش کوکنار در این کشور یک ادعا نادرست است.

معین وزارت مبارزه با مواد مخدر می گوید که ارقام در مورد کاهش و یا افزایش کشت کوکنار و تولید مواد مخدر در اخیر سال معلوم خواهد شد.
« این پیش از وقت است، هنوز ما تیم های خود را به ساحات که کوکنار کشت شده نفرستادیم، زمانی که تیم های ما به محل رسیدن به اساس معیار های قبول شده جهانی بررسی می کنند و بعداً گزارش تهیه می شود و به همه نشر می شود و بعد معلوم می گردد که کشت و تولید کوکنار به چه پیمانه بوده است. »

به اساس معلومات مسوولان وزارت مبارزه با مواد مخدر در حال حاضر کمپاین تخریب کشت زار های کوکنار در ولایات ننگرهار، قندهار، زابل، فراه، هرات، نیمروز، هلمند، کنر و لغمان جریان دارد.

هرچند حکومت افغانستان از دست آرود ها و تلاش ها در امر مبارزه با مواد مخدر سخن می زد اما گفته می شود که این کشور هنوز هم بخش اعظم از مواد مخدر جهان را تولید می کند.
XS
SM
MD
LG