لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۵۶

«در مورد پیامد های منفی مهاجرت به افغان ها، آگاهی داده می شود»


وزارت امور مهاجرین و عودت کننده گان افغانستان امیدوار است که با تطبیق این برنامه، سلسله مهاجرت های غیر قانونی افغان ها عمدتاً به کشور های اروپایی کم شود.

اسلام الدین جرات رییس نشرات و سخنگوی وزارت امور مهاجرین و عودت کننده گان در صحبت با رادیو آزادی گفت که عدم آگاهی مردم در این کشور از عواقب ناگوار مهاجرت های غیر قانونی سبب می شود که قاچاقبران انسان آنها را فریب بدهند.

او می گوید که با اجرای این برنامه تلاش می شود که سطح آگاهی مردم در افغانستان نسبت به دشواری و خطرات رفتن غیر قانونی به بیرون از این کشور افزایش یابد.

آقای جرات علاوه کرد که اکنون آنها در جستجوی دریافت منابع مالی برای اجرای این برنامه اند.

این اقدام از سوی وزارت امور مهاجرین و عودت کننده گان افغانستان در حالی روی دست گرفته شده است که به تازه گی یک کشتی حامل مهاجرین افغان در آب های اندونیزیا غرق شد.

به گفته وزارت خارجه افغانستان تا حال 14 افغان نجات داده شده اند.

در بعضی از گزارش ها به نقل از افرادی که نجات یافته اند گفته شده که تمام 72 سرنیشن این کشتی افغان ها بوده اند.

پیش از این هم حوادث مشابه رخداده و تعدادی از اتباع افغانستان جان های شان را از دست داده اند.

یکی از راه های دیگر که برای جلوگیری از مهارجرت های غیر قانونی افغان ها مهم خوانده می شود، مانع شدن فعالیت های قاچاقبران انسان در این کشور است.

در این حال وزارت داخله افغانستان از تلاش های جدی نیرو های پولیس در این راستا خبر می دهد.

صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت گفت، حدود یک صد و هفتاد نفر که سرگرم قاچاق انسان در افغانستان بودند سال گذشته از سوی پولیس گرفتار شدند.

به اساس گزارش ها سالانه کتله بزرگی از افغان ها به طور غیر قانونی راهی کشور های مختلف به خصوص ممالک اروپایی می شوند.

فقر و تنگدستی، نبود فرصت های کاری در افغانستان و آینده نا معلوم این کشور از علت های خوانده می شوند که تعداد زیادی از افغان ها به صورت انفرادی و یا با خانواده های شان برای ترک خانه و کاشانه خود راه های پر مشقت و دشوار مهاجرت را در پیش می گیرند.


ستار فروغ
XS
SM
MD
LG