لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۰ حمل ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۴۵

«حکومت باید مسالهء قتل افغان ها را در ایران جداً تعقیب کند»


برخی از نماینده های هرات در ولسی جرگه بر ایران اتهام می بندند، که بخاطر اهداف سیاسی اجساد افغان های که در آن کشور کشته شدند، به مدت طولانی در نزد شان نگهداری کردند.

ناهید فرید نماینده هرات در ولسی جرگه از حکومت می خواهد تا این قضیه را به گونه جدی پیگیری نماید و ایران هم زمینه تحقیق را در این خصوص مساعد سازد.

« خواستم ما اینست که واقعاً به این پدیده به عنوان یکی از معضلات جدی اتباع افغانستان توجه شود. از جانب ایران هم خواهش می کنم که زمینه را برای تحقیق در مورد زمینه را فراهم بسازد. تا ما هم بتوانیم مرحم به روی زخم های خانواده های این افراد باشیم و هم حد اقل به عنوان یک دولت بتوانیم به مردم خود جوابی داشته باشیم. »

خانم فرید می گوید، که آنان موضوع کشته شدن افغان ها در ایران را در چندین نشست عمومی ولسی جرگه با مقام های وزارت خارجه این کشور مطرح کرده اند.

به گفتهء وی تاکنون این تلاش ها نتیجه چندان در پی نداشته و هنوز هم افغان ها در ایران مورد آزار و اذیت قرار می گیرند.

حدود سه ماه پیش مردم ادعا کردند که 9 تن از افغان های که بخاطر دریافت کار به ایران رفته بودند در سرحد بین افغانستان و ایران از سوی نظامیان آن کشور کشته شدند.

باشندگان ولایت هرات برای دریافت اجساد شان چندین بار در مقابل قنسلگری ایران در هرات مظاهره کردند.

مقام های ایران در آن زمان از کشته شدن این افراد در داخل ایران انکار کرده بودند اما به اساس گزارش ها این کشور به تازگی اجساد یازده افغان را به حکومت این افغانستان تسلیم کرده است.

در همین حال شماری از باشندگان ولایت هرات یک بار دیگر به روز پنجشنبه بر علیه حکومت ایران در مقابل قنسلگری آن کشور در شهر هرات دست به مظاهره زدنند.

مظاهره کنندگان از مقام های افغان و سازمان ملل متحد خواستند تا با مسوولان ایران در مورد دلیل قتل این یازده افغان صحبت نمایند و خواهان مجازات عاملین این قتل ها گردند.

تقاضای این مظاهر کنندگان را با وزارت خارجه افغانستان در میان گذاشتیم.

هرچند مسوولان این وزارت در مورد تقاضای این افراد چیزی نگفتند اما تاکید نمودند که اجساد یازده افغان به اساس تلاش های این وزارت به افغانستان انتقال داده شده اند.

احمد ضیا سیامک هروی معاون سخنگوی وزارت امور خارجه در صحبت با رادیو آزادی گفت، که حکومت ایران اصلاً حاضر نبود اجساد که قبلاً در خاک این کشور دفن شده بود به جانب افغانستان تسلیم دهد.

« اولاً محل دفن آنان مشخص نبود با تلاش زیاد محل دریافت شد، بعداً چون مدت زیاد از خاک سپاری آنان گذشته بود به همین دلیل حکومت ایران حاضر نبود این اجساد را به افغانستان بسپارد.
تا اینکه فشار های لازم در مورد به عمل آمد و اخیراً دولت ایران راضی شد تا این اجساد را به حکومت افغانستان بسپارد. »


آقای سیامک از جزییات بیشتر در مورد اینکه این افراد چگونه و از سوی کی ها کشته شدند، خوداری کرد.

بدرفتاری و برخورد نادرست با مهاجران افغان در ایران، حرفی تازه نیست، پیش از این نیز دها افغان از سوی حکومت این کشور اعدام شده اند.

منع ورود افغان ها در برخی از محلات ایران، محروم بودن جوانان افغان از حق تحصیل، مشکل اقامت و یزه از مواردی دیگری اند که افغان های مهاجر مقیم در ایران با آن دست و پنجه نرم می کنند.

شماری از آگاهان سیاسی افغان با اشاره به همین مشکلات، می گویند که حکومت افغانستان طی سال های گذشته در این خصوص سهل انگاری کرده است.

به باور این آگاهان اگر دولت مردان افغان در قسمت حل مشکلات مهاجران افغان در ایران بی تفاوت بماند، این مشکلات بیشتر از این خواهند شد.


فریبا واحدی
XS
SM
MD
LG