لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۸ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۵۹

جامعهء مدنی افغانستان با طرح جدید کانکور مخالفت کرد


به گفته نهاد های جامعه مدنی طرح جدید کانکور، با اصل رقابت آزاد، شایسته سالاری و احکام قانون اساسی در تناقض جدی قرار دارد. اعضای این نهاد به روز پنجشنبه در نشست خبری در کابل با نشر اعلامیهء این طرح را خلاف معیار های پذیرفته شده جهانی تحصیلات عالی خواندند.

اجمل بلوچ زاده یکی از اعضای نهاد های جامعه مدنی افغانستان طرح جدید کانکور را در مغایرت با ارزش های دیموکراسی عنوان نموده و آن را راهی جهت گشودن دروازه های تقلب و فساد خواند:
« این طرح نه به نفع محصلین است و نه به نفع جامعه اکادمیک افغانستان است. طرح کاملاً سیاسی، زبانی، سمتی، قومی و سیاسی بوده و تلاش بر این است که چطور بتوانند برای برخی افراد زمینه فساد را برابر بسازند و گشودن دروازه است برای فساد هم در وزارت معارف و هم در وزارت تحصیلات عالی. شصت و پنج درصد نمره ساختن را سر معلم به آسانی می تواند جور کند یک معلم خوب می تواند در آن تغییرات بیاورد اما همه مردم افغانستان به خصوص نسل جوان این کشور از این طرح بیشترین ضربه را می خورد. »

به اساس طرح جدیدی که وزارت تحصیلات عالی برای کانکور تهیه کرده پس از این کانکور به پوهنتون های کشور، مطابق به سهمیه بندی در سطح ولایات و حوزه ها اخذ می گردد. همچنان در این طرح بالاتر از شصت و پنج درصد بودن اوسط نمرات سه ساله فارغان مکاتب شرط شمولیت در کانکور دانسته شده است.

اعضای نهاد های جامعه مدنی افغانستان می گویند که وزارت تحصیلات عالی برای توجیه این طرح از اصطلاحات چون انکشاف متوازن و عدالت اجتماعی استفاده ابزاری نموده و تفسیر آن را غیر تخصصی ارایه کرده است.

اما وزارت تحصیلات عالی می گوید، این طرح را به دلایل چون افزایش رقابت سالم، تضمین اصل شایسته سالاری و رقابت سراسری بین بهترین ها،موجه میداند. محمد عظیم نور بخش سخنگوی این وزارت در صحبت با رادیو آزادی گفت که طرح جدید کانکور به هدف تحقق رعایت اصل انکشاف متوازن ترتیب گردیده است.

نور بخش:
« سهمیه بندی وجود ندارد این بنام سهمیه نیست در طرح طوری بود که به اساس نفوس و تعداد فارغان هر ولایت مورد توجه قرار داشت. اگر قرار باشد که امکانات پذیرش شصت هزار تن در پوهنتون ها و موسسات تحصیلات عالی دولتی افغانستان وجود داشته باشد به اساس نفوس و تعداد فارغان هر ولایت در نظر گرفته می شود که در این مساله هیچ کس ضرر نمی بیند. بناً ما پذیرش را نظر به تعداد نفوس و تعداد فارغان باید درنظر بگیریم. »

آقای نور بخش افزود که این طرح با بازنگری و در مشورت با وزارت های معارف و کار و امور اجتماعی ترتیب و به ولسی جرگه افغانستان فرستاده شده است. در چند سال اخیر امتحان کانکور و چگونگی شمولیت فارغان به پوهنتون های دولتی کشور درد سر را به وزارت تحصیلات عالی ایجاد کرده است.

در سال گذشته ادعا ها در مورد تقلب و مشکلات در امتحان کانکور، از سوی برخی فارغان مطرح شد و در اعتراض به همین کار کابل و شماری از ولایات کشور شاهد تظاهرات گسترده بود. اکنون مقام های وزارت تحصیلات عالی می گویند که اگر این طرح عملی گردد از ایجاد مشکلات در آینده جلوگیری میگردد.


سحر لیوال
XS
SM
MD
LG