لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۱۹

امریکا و روسیه: سلاح کیمیایی سوریه از بین برده شود


امریکا و روسیه توافق نموده اند که یک هفته بعد از صدور یک قطعنامه یی شورای امنیت ملل متحد، سلاح کیمیایی سوریه مشخص شده و در جریان تقریباً یک سال از بین برده شود.

هنگامی که متخصصین سلاح کیمیایی روی اسلحه خطرناک همچو گازات کار می کنند، عجله یی ندارند. ولی در مورد سلاح کیمیایی سوریه، روسیه و ایالات متحده توافق نموده اند که سلاح کیمیایی سوریه هر چه زودتر از بین برده شود.

قرار است تا اواسط سال 2014 این سلاح سوریه تخریب شود و این اولین بار است که چنین معیاد کوتاه برای تخریب چنین اسلحه، تعین شده است.

به همین سبب متخصصین امور اسلحه کیمیایی متعجب اند که چگونه این اسلحه در این مدت کوتاه از بین برده خواهد شد. با وجود آن که مسکو و واشنگتن تا حال در این مورد توضیح نداده اند ولی اکثر کارشناسان چنان فکر می کنند که این کار به ساده گی صورت نخواهد گرفت.

رولف تاپی یک متخصص امور اسلحه کیمیایی در ژینو در این مورد می گوید:

« چنان به نظر نمی رسد که این کار مثل گذشته صورت گیرد، یعنی برای از بین بردن آن در سوریه تسهیلاتی آماده شود، از آن نظارت گردد، آزمایشاتی صورت گیرد، و بعداً به شکل منظم ذخایر آن از بین برده شود. برای چنین کار، به سال ها وقت نیاز خواهد بود.»

تاپی که خود عضو رسمی سازمان جلوگیری از سلاح کیمیایی است می گوید، برای از میان برداشتن سلاح های کیمیایی سوریه شاید از راه های مختلف استفاده شود.

ولی به باور وی، مشکل این است که متخصصین سلاح کیمیایی نخست از همه، باید معلوماتی را از دمشق در مورد نوع این سلاح ها، محل و مقدار آن به دست آورند.

مسکو و واشنگتن توافق کرده اند، هنگامیکه ملل متحد قطعنامهء را در مورد سلاح کیمیایی سوریه صادر کرد، سوریه در جریان یک هفته معلومات کافی را در مورد اسلحه کیمیایی اش ارایه خواهد کرد.

یک راه حل این است که سلاح کیمیایی سوریه برای از بین بردن به روسیه یا امریکا فرستاده شود ولی مشکل در این این جاست که در سوریه خشونت ها ادامه دارد و شاید بالای این اسلحه حمله شود.

دیتر روتباچر رییس سابق اداره مفتشین امور کیمیایی ملل متحد به این باور است که چانس خارج کردن اسلحهء کیمیایی از سوریه کم است:

« آیا این اسلحه به خارج انتقال داده شده می تواند؟ این مساله در اصول امکان پذیر است. کانتینر های خاص موجود اند که این اسلحه در آن جابه جا شده و به خارج منتقل گردند، ولی به نظر من و با در نظرداشت امکانات لوژیستکی این کار مشکل تر از آن خواهد بود که این سلاح ها در داخل سوریه، از بین برده شود.»

برای از بین بردن این اسلحه در داخل سوریه، به امکانات نیاز است.

رولف تاپی کارشناس امور سلاح کیمیایی ملل متحد می گوید، راه خوب برای از بین بردن سلاح کیمیایی سوریه این است که تاسیسات سیار برای از بین بردن سلاح کیمیایی این کشور به، به یک کشور دیگر انتقال داده شود ولی با آنهم نگرانی های در این رابطه موجود اند.
XS
SM
MD
LG