لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۰۷

نخستین ذخایر بزرگ ستراتیژیک غله در کابل افتتاح شد


مقام های افغان ایجاد ذخایر ستراتیژیک غله در کشور را جهت پاسخگوی حکومت برای حوادث طبیعی، مصونیت مواد غذایی، متوازن نگهداشتن قیمت ها در بازار و خریداری غله از دهاقین موثر می دانند.

محمد آصف رحیمی وزیر زراعت و مالداری، به روزسه شنبه در مراسم افتتاح نخستین ذخایر بزرگ غله در کابل گفت که ذخایر متذکره ظرفیت نگهداری 22 هزار تن غله را دارد.

به گفته آقای رحیمی، بخاطر حل مشکلات مردم در مناطق دور دست و بندش راه ها در هنگام زمستان، پلان های را برای ایجاد چنین ذخایر در ولایات نیز روی دست دارند:

« این شروع کار است پلان های دیگرهم روی کار است همچو ذخایر در مزار شریف، هرات، قندهار، پلخمری و سایر نقاط ستراتیژیک ساخته شود قبل از این در ولایت بامیان، دایکندی به ظرفیت پنج هزار تن این ذخایر ساخته شده و در ولایت غور ساختمان جریان دارد این به سطح ولایت ها است اما به سطح زون ها به ظرفیت بزرگ تر 20 هزار تن در نظر است که ساخته شود. »

آقای رحیمی ضمن موثر خواندن ایجاد ذخایر ستراتیژیک در جهت نگهداری غله روی ترمیم و بازسازی سیلو ها در مرکز و ولایت افغانستان نیز تاکید کرد.

ذخایر بزرگ ستراتیژیک در کابل به کمک مالی 7.7میلیون دالر کشور آسترالیا و همکاری سازمان غذایی جهان به گونه استندرد اعمار شده است.

ظرف چند سال گذشته نبود ذخایر ستراتیژیک غله یکی از مشکلات عمده خوانده شده که گفته می شود حکومت در برخی موارد قادر به کمک رسانی به افراد آسیب پذیر از حوادث طبیعی در مناطق دور دست نشده است.

کلود جیبیدر رییس عمومی پروگرام غذایی جهان در افغانستان ایجاد ذخایر ستراتیژیک را برای پاسخگوی به حالات اضطراری مهم خوانده و از همکاری این نهاد در ساختن ذخایر نگهداری غله در آینده اطمینان نیز داد.

در این مراسم ویس برمک وزیر انکشاف دهات افغانستان ایجاد ذخایر ستراتیژیک را نتیجه بخشی از هماهنگی دونرها با برنامه های حکومت افغانستان عنوان کرد:
نخستین ذخایر بزرگ ستراتیژیک غله در کابل افتتاح شد
نخستین ذخایر بزرگ ستراتیژیک غله در کابل افتتاح شد


« دونر های که در هماهنگی با برنامه های حکومت افغانستان کار کرده اند. نتایج آن مشهود است ساختن همین ذخایر ستراتیژیک با کیفیت کمک نزدیک به هشت میلون دالر آسترالیا است که با حکومت کمک کرده و ما با توجه به این ساختمان می توانیم از این ساختمان به حیث سرمایه های ملی استفاده کنیم. »

مقام های افغان می گویند، با ایجاد ذخایر بزرگ ستراتیژیک در کابل ظرفیت نگهداری غله در افغانستان به بیش از 200 هزار تن رسیده است.

به اساس معلومات وزارت زراعت، افغانستان با داشتن بیش از 27 میلیون نفوس سال گذشته به 7/6 میلیون تن غله نیاز داشت که از جمله 3/6 میلیون تن آن در افغانستان تولید شده است.

مقامات این وزارت ابراز امیدواری می کنند که با بلند رفتن سطح حاصلات، دادن آگاهی به دهاقین تمام نیازمندی مردم افغانستان از داخل کشور مرفوع گردد.

به اساس گزارش ها در حال حاضر یک بخش اعظم غله جات مورد نیاز افغانستان از کشور های همسایه به خصوص پاکستان تامین می شود.


جاوید حسن زاده
XS
SM
MD
LG