لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۰۵

مقبل: اکثراً کار و باریان کوچک مواد مخدر گرفتار می شوند


وزارت مبارزه علیه مواد مخدر افغانستان می گوید، امیدوار است، افرادی که در راس تولید و قاچاق مواد مخدر در این کشور قرار دارند بازداشت شوند.

به گفته وزیر مبارزه با مواد مخدر ضبط مواد مخدر در مقایسه به پارسال بیش از 50 در صد در افغانستان افزایش یافته اما در راستای گرفتاری کار و باریان بزرگ مواد مخدر گام های لازم تا حال برداشته نشده است.

انجنیر ضرار احمد مقبل هم چنان گفت که نیاز است تا با زارعین کوکنار هم برخورد جدی صورت بگیرد:

« نهاد های تنفیذ قانون هنوز هم مشکلات خود را دارند، قاچاقبران هنوز هم آزادانه زنده گی می کنند.
افرادی که کشت می کنند به طور جدی مورد تعقیب قرار نمی گیرند مثلاً یک قاچاقبر با چند کیلو تریاک گرفتار می شود اما یک کسی که تن ها تولید تریاک را می کند نه.
در سال گذشته یک تعداد بازداشت شدند اما کافی نبود و کیفیت خود را نداشت.
کسانی که در راس کشت کوکنار هستند گرفتار نشده اند. »

آقای مقبل علاوه کرد که آرزو مند است، سال آینده شاهد دستاورد های در این زمینه باشند.

وزیر مبارزه علیه مواد مخدر به این مساله در مراسمی به روز یکشنبه در کابل اشاره کرد که به منظور امضای تفاهم نامه تطبیق 26 پروژه عام المنفعه با شرکت های ساختمانی برگزار شده بود.

قرار است این پروژه ها به ارزش بیش از 465 میلیون افغانی کمک ایالات متحده امریکا در 16 ولایت از جمله هلمند، لوگر، فراه و نیمروز به هدف کاهش میزان کشت کوکنار در کشور عملی شود.

در این حال وزارت داخله افغانستان می گوید که نیرو های پولیس مبارزه با مواد مخدر دستاورد های زیادی در راستای رد یابی قاچاقبران بزرگ مواد مخدر دارند.

وزارت مبارزه علیه مواد مخدر قبلاً از تلاش ها در زمینه رد یابی و گرفتاری 10 قاچاقبر برزگ مواد مخدر در افغانستان خبر داده بود.

مقام های این وزارت حالا می گویند که از دو تن از این افراد گرفتار شده اند.

به گفته این مقام ها تلاش ها در زمینه هدف قرار دادن قاچاقچیان بزرگ مواد مخدر باید تقویت و تشدید یابند.

از سوی دیگر این انتقاد ها هم موجود اند که با کار و باریان مواد مخدر پس از بازداشت برخورد جدی صورت نگرفته و بسیاری از آنها به اساس شناخت و دادن رشوه از حبس رهایی می یابند.


ستار فروغ
XS
SM
MD
LG