لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۰۷

خشونت در برابر خبرنگاران در افغانستان افزایش یافته است


از آغاز سال جاری میلادی تا اکنون فشارها و خشونت ها در برابر ژورنالیستان در افغانستان افزایش یافته و بیش از 60 واقعهء تهدید در برابر آنها ثبت شده است که نسبت به سال گذشته دو برابر افزایش را نشان می دهد.

صدیق الله توحیدی مسوول نهاد حمایت از ژورنالیستان (نی) می گوید، نسبت به هفت ماه سال گذشته، خشونت ها در سال جاری در برابر ژورنالیستان در افغانستان 65 درصد افزایش یافته است.

برخی رسانه گزارش داده اند که با اعلان برنامهء خروج نیرو های بین المللی از افغانستان، فشار ها بر رسانه ها افزایش یافته است.

جلال نورانی
مشاور وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان می گوید، برخی مقامات که از مطبوعات و گزارش های آن ها هراس دارند، با خبرنگاران برخورد نادرست می کنند.

جلال نورانی مشاور وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان همچنان گفته است، مسالهء برخورد خشونت آمیز برخی مقامات در برابر خبرنگاران با ادارت امنیتی در میان گذاشته شده است، اما در برخی موارد ژورنالیستان هم اصول را مراعات نمی کنند که این خود باعث ایجاد دشوارهای می شود.

در یک دههء که گذشت، حکومت امریکا برای رشد و توسعهء مطبوعات در افغانستان حدود 166 ملیون دالر را مصرف کرده است. امروز ده ها شبکهء تلویزیونی و رادیویی و صد ها رسانه چاپی در افغانستان فعالیت می کنند. با خروج نیرو های بین المللی از افغانستان این مساعدت ها نیز کاهش خواهد یافت.

روزنامهء والستریت ژورنال می نویسد:
با اعلان برنامهء خروج نیرو های بین المللی از افغانستان، فشار ها بر رسانه ها و ژورنالیستان افزایش یافته است و توسط مقامات حکومتی و شورشیان بر رسانه ها حملات صورت می گیرد.

مقامات امریکایی نیز بر این نکته واقف اند. ماشا هملتون سخنگوی سفارت امریکا در کابل گفته است، یکی از دستاورد های عمده در افغانستان، همین رسانه هاست و لازم است تا به همین شکل ادامه یابد.
ماشا هملتون همچنان گفته است، حتی یک رویداد خشونت آمیز در برابر ژورنالیستان هم مایهء نگرانیست.

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:11 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG