لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۴۲

«امریکا وظیفه پاکستان را در پروسه صلح افغانستان مشخص ساخت»


دان
روزنامه دان چاپ پاکستان در شمارهء اخیر خود تحت عنوان: "ایالات متحدهء امریکا وظیفه پاکستان را در پروسه صلح افغانستان مشخص ساخت" مقالهء را به نشر رسانده که در قسمتی از آن از اظهارات جیمز دبنز نماینده خاص امریکا در امور افغانستان و پاکستان نقل کرده که می گوید:

حکومت جدید پاکستان و امریکا علاقه دارند که در رابطه با اجندای امنیتی و اقتصادی شان با یکدیگر مشترکاً کار کنند.

روزنامه دان می نویسد، جیمز دبنز همچنان پذیرفته است که اسلام آباد در ظرف شش ماه گذشته، حمایت اش از پروسه صلح افغانستان را تشدید بخشیده است.

روزنامه دان پاکستان در ادامه می نویسد، نمایندهء خاص امریکا در امور افغانستان و پاکستان در جریان صحبت اش در مرکز رسانه های خبری خارجی در واشنگتن از احتمال ملاقات صدراعظمان هند و پاکستان در اواخر این ماه در شهر نیویارک استقبال کرد.

جیمز دابنز گفت، بهبود روابط میان اسلام اباد و دهلی جدید بر صلح و ثبات در افغانستان تاثیر مستقیم دارد.

روزنامه دان در ادامه می نویسد، روابط حکومت جدید پاکستان با امریکا خیلی عالی است و جان کری وزیر امورخارجه امریکا که پاکستان را خوب می شناسد، نسبت به همه نخست با نواز شریف ملاقات کرد.


والستریت ژورنال
روزنامه والستریت ژورنال چاپ امریکا در آغاز مقالهء تحت عنوان "سانسور خشونت در افغانستان روبه افزایش است" می نویسد:
نصرت الله اقبال خبرنگار افغان زمانی که در فیس بوک خود بر عبدالبصیر سالنگی والی پروان انتقاد می کرد، نه می دانست که دهن و بینی اش پر از خون می شود.

روزنامه والستریت ژورنال می نویسد، عبدالبصیر سالنگی والی پروان با تعدادی از محافظان اش در اواخر ماه جولای گذشته، نصرت الله اقبال را در یک رستورانت در شهر کابل مورد لت و کوب قرار داده او را با تفنگچه اش تهدید کرد.

روزنامه والسترایت ژورنال در ادامه از نجیب الله شریفی رییس کمیتهء ژورنالیستان افغانستان نقل کرده که می گوید، کشورهای کمک کنندهء غربی در افغانستان در رابطه به آزادی بیان به طور جدی کار نکرده اند و تهدید ها در برابر خبرنگاران روبه افزایش اند.

به نوشتهء روزنامه کمک کننده گان غربی هنوزهم بر حکومت افغانستان نفوذ دارند، اما در این مورد هیچ حرف نمی زنند.

روزنامه والسترایت ژورنال از این گفتهء پرویز کاوه سرمحرر روزنامه هشت صبح نقل کرده که می گوید، آنها روزنامه نگارانی دارند که بنابر دلایل امنیتی برای نشر گزارشات شان از چندین نام مستعار استفاده می کنند.

از کاوه نقل شده که می گوید: " ما نمی خواهیم زندگی روزنامه نگاران و خبرنگاران خود را به خطر مواجه کنیم. "
XS
SM
MD
LG