لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۴۵

قاضی: در حال حاضر در زندان ها کدام مشکل جدی وجود ندارد


هرچند در گذشته گزارش ها در ارتباط به بدرفتاری و شکنجه در زندان های کشور به نشر رسیده اما یک گزارش تازه کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی نشان میدهد که هیچ گونه مشکل در این زندان ها وجود ندارد.

رییس جمهور کرزی سه سال پیش کمیسیون نظارت از قانون اساسی را موظف ساخت، تا وضعیت زندان ها و توقیف خانه های کشور را ارزیابی کند.

قاضی گل رحمان رییس این کمیسیون به روز چهارشنبه در نشست خبری در کابل هنگام ارایه گزارش سه ساله شان، گفت افغان های که در زندان به سر می برند از حقوق اساسی شان برخور دار اند.

در عین کال آقای گل رحمان گفت که افرادی که در چند سال اخیر به اساس فرمان رییس جمهور کرزی آزاد شده اند هیچ گونه اسناد در ارتباط به جرم شان موجود نبوده است.

آقای رحمان می گوید که آنان با شماری از زندانیان در کشور از نزدیک صحبت کردند و به گفته او این زندانیان مشکلات خاص را مطرح نکرده اند.

در عین حال آقای رحمان گفت که آنان تلاش دارند تا در زندان های کشور زمینه کار و آموزش به سطح عالی را بر زندانیان مساعد سازند.

کمیسیون نظارت از قانون اساسی کشور در حالی از وضعیت خوب زندانیان در زندان های کشور اطمینان میدهد، که به روز سه شنبه یک نهاد حقوقی و مدنی از وضعیت بد زندانیان در محابس کشور ابراز نگرانی کرد.

در گزارش این سازمان آمده است که محبوسین با شکنجه و حتی آزار و اذیت جنسی مواجه اند.

قبل از نشر این گزارش برخی از محبوسین زندان پل چرخی کابل به دلیل آنچه که بی عدالتی در داخل این زندان می خوانند، دست به اعتصاب زدند.

این زندانیان از نحوه برخورد بد مسوولان زندان با خود شان شکایت کرده اند.

مقام های وزارت داخله افغانستان با تایید حرف های کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی می گوید که در سال های اخیری مشکلات عمده محبوسین حل شده است.

اما به گفتهء مسوولان این وزارت هنوز هم در شماری از ولایت های کشور زندان ها فاقد تعمیر اند.

کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی در حالی از وضعیت خوب در زندان ها خبر میدهد که چند ماه قبل سازمان ملل متحد با نشر گزارش گفته بود که در زندان های این کشور هنوز هم شکجه وجود دارد.

در گزارش این سازمان همچنان آمده بود که به دوسیه های محبوسین رسیده گی نمی شود و یک تعداد زندانیان از چندین سال بدون سرنوشت در قید به سر می برند.

مقام های افغان در کنار رد موجود شکنجه در زندان های کشور می گویند که مساله بررسی دوسیه های محبوسین را به گونه جدی پی گیری می کنند.


فریبا واحدی
XS
SM
MD
LG