لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۱۹

جهان

یک شاگرد دارالمعلمین در ازبکستان 4 شاگرد دیگر را با چاقو زد و یک تن را کشت

شاگرد یکی از دارالمعلمین ها در جنوب ازبکستان متهم شده است که چهار شاگرد دیگر این نهاد تعلیمی را، با چاقو زده و یکتن آنها را کشته است.

این حادثه در منطقه پخته چینی در ولایت قشقدریه رخ داده است.

کارمندان اداره صحی در قشقدریه گفته اند، این حادثه به روز دوشنبه رخ داد و انگیزه یی آن تحریک و تهدید خوانده شده است.

این دومین حادثه مرگبار در محل پخته چینی در قشقدریه در این ماه است. یک محصل دیگر به تاریخ نهم سپتمبر زمانی در این محل در اثر تماس با سیم برق جان داد.

سازمان های حقوق بشر از چندین سال به این طرف مقامات ازبک را متهم کرده اند که محصلین را به پخته چینی مجبور می کنند. پخته یکی از بزرگترین صادرات ازبکستان است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

سازمان صحی جهان: از مرگ‌ومیر ویروس کرونای اومیکرون گزارشی نداریم  

سازمان صحی جهان می‌گوید که از مرگ‌ومیر نوع جهش یافتۀ جدید ویروس کرونا موسوم به اومیکرون تا هنوز گزارش نشده است.   

سازمان صحی جهان می‌گوید که از مرگ‌ومیر نوع جهش یافتۀ جدید ویروس کرونا موسوم به اومیکرون در ۴۰ کشوری که درآن انتشار یافته گزارش نشده است.

این سازمان روز جمعه تأکید کرد که هنوز هم به وقت نیاز است تا دیده شود که اومیکرون چقدر قابلیت سرایت دارد و آیا سبب بیماری شدیدتر می‌شود یا نه و اینکه چگونه تداوی و واکسین در برابر این ویروس موثر است.

شواهد ابتدایی نشان می‌دهد که این نوع ویروس که برای نخستین بار هفته گذشته در افریقای جنوبی شناسایی شد، قابلیت سرایت بالا دارد اما علایم آن نسبت به انواع قبلی کرونا خفیف‌تر است.

بر اساس مطالعات ابتدایی درافریقای جنوبی که نتیجۀ آن دیروز اعلام شد، قابلیت ابتلای مجدد اومیکرون نسبت به انواع قبلی ویروس کرونا سه برابر بیشتر است.

وزیر خارجۀ پاکستان خواستار جلوگیری از بحران بشری در افغانستان شده

شاه محمود قریشی وزیر خارجۀ پاکستان

وزیر خارجۀ پاکستان خواستار تلاش های تازه به هدف جلوگیری از بحران بشری بیشتر در افغانستان شده.

شاه محمود قریشی این خواست را در حالی مطرح می کند که به گزارش خبرگزاری رویترز، قرار است که نشست وزیران خارجۀ کشورهای اسلامی در ۱۹ دسمبر در اسلام آباد برگزار شود.

از نمایندگان اتحادیۀ اروپا و اعضای دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین نیز دعوت شده است.

قریشی در نشست خبری امروز گفت که رها کردن افغانستان در این مرحله، به گفتۀ او "یک اشتباه تاریخی" خواهد بود.

او هشدار داد که نیمی از جمعیت افغانستان با خطر گرسنگی رو به رو است که می تواند سبب هرج و مرج بیشتر شود.

وزیر خارجۀ پاکستان همچنان گفت که بی‌ثباتی می تواند دوباره راه را به منازعه هموار کند و باعث سرازیری سیل از پناهجویان شود.

از زمانیکه طالبان حدود چهار ماه پیش بر کابل تسلط یافتند، پیوسته در بارۀ بحران بشری در افغانستان هشدار داده می شود.

مکرون: چندین کشور اروپایی روی ایجاد ماموریت مشترک دپلوماتیک در افغانستان کار می‌کنند

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه می‌گوید که چندین کشور اروپایی در بارۀ ایجاد یک ماموریت مشترک دپلوماتیک در افغانستان کار می‌کنند.

مکرون امروز شنبه ۴دسمبر به خبرنگاران در دوحه گفت که با این کار زمینه به سفیران این کشور ها فراهم خواهد شد که به افغانستان برگردند.

او افزود: "یک نمایندگی دپلوماتیک به محض که آنرا باز کنیم می‌داشته باشیم. ما یک چارچوب زمانی مشخص کرده‌ایم، نظر ما این است که این کار را به اسرع وقت انجام دهیم."

پس از آنکه طالبان بر کابل در (۲۴ اسد ۱۴۰۰/ ۱۵ آگست ۲۰۲۱) تسلط یافتند، امریکا و دیگر کشور های غربی سفارت‌های خود را در آنجا بستند و دپلومات‌های شانرا از افغانستان بیرون کردند.

مکرون گفت که به یک سازمان بین چند کشور اروپایی فکر می‌کنند، یک موقعیت مشترک که به گفتۀ او سفیران شان در آنجا حضور داشته باشند.

او افزود که این اقدام متفاوت از به رسمیت شناختن طالبان یا گفتگوی سیاسی با آنها است.

اما مکرون در ادامه گفت که مسائل امنیتی باید حل شوند.

هیچ کشوری هنوز حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته اند.

کشورهای غربی از طالبان خواسته اند که حکومت فراگیر تشکیل دهند و حقوق همه به شمول زنان و دختران را رعایت کنند و روابط شان را با گروه‌های تروریستی بین‌المللی قطع کنند.

طالبان پیوسته گفته اند که با گروه‌های تروریستی رابطه ندارند.

آنها همچنان گفته اند که حقوق زنان را در چارچوب شریعت اسلامی رعایت می‌کنند.

اما برخی از زنان می‌گویند که این اظهارات طالبان کلی است.

جو بایدن روی طرحی کار می‌کند تا روسیه نتواند بر اوکراین حمله کند

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده امریکا

رئیس جمهور امریکا می‌گوید روی طرحی کار می‌کند که به اساس آن توسعه تحرکات نظامی روسیه علیه همسایه آن اوکراین بسیار دشوار خواهد شد.

بایدن روز جمعه سوم دسمبر به خبرنگاران گفت که این طرح وی همه جانبه می‌باشد: "چیزی که من می‌خواهم اینست که آن طرح‌های را با هم یکجا کنم که به باور من مجموعۀ از نو آوری های همه جانبه و معنادار می‌باشد و برای آقای پوتین بسیار مشکل خواهد بود که با این اقدامات، به کارهای خود که مردم در رابطه به انجام آن از سوی وی ترس دارند، ادامه بدهد. اما این پلان زیر کار است."

آقای بایدن در حالی در این مورد صحبت می‌کند که روسیه در شرق خود حضور نظامی را تقویت کرده و اوکراین از هجوم احتمالی روسیه نگران است.

از چند هفته به این‌سو چنین خبرهای نشر می‌شوند که روسیه در سرحدات اوکراین بیش از ۹۰ هزار سرباز و همچنان تانک‌ها و اسلحه سنگین را جابجا کرده.

بایدن می‌گوید که در رابطه به این وضعیت با اوکراین و متحدان اروپایی خود بطور دومدار در تماس است.

یوری اوشاکوف یک مشاور کرملین گفته است رئیس جمهور روسیه در روزهای آینده با جو بایدن رئیس جمهور امریکا از طریق کنفرانس ویدیویی صحبت خواهد کرد.

قرارداد فروش ۸۰ جت جنگی میان فرانسه و امارات متحده عربی امضا شد

رهبران فرانسه و امارات متحده عربی پس از عقد قرارداد فروش ۸۰ جت جنگی

فرانسه روز جمعه سوم دسمبر یک معامله بزرگ اسلحه را با امارات متحد عربی امضا کرد و سرمایه گذاری چند میلیارد دالری را در این کشور اعلان نمود.

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه دیروز جمعه سوم دسمبر در دوبی قرارداد فروش ۸۰ طیاره جت جنگی "رافایل" را به ارزش ۸۰ میلیارد دالر انجام داد که در تاریخ فروش اسلحه فرانسه بزرگترین قرارداد می‌باشد.

وزارت دفاع فرانسه می‌گوید معامله دیگر مکرون امضای سند فروش ۱۲ هلیکوپتر جنگی ایربس بود.

همچنین یک شرکت امارات متحده عربی با وزارت‌های مالیه و اقتصاد فرانسه یک موافقه را به ارزش ۵ میلیارد دالر امضا نمود.

رئيس جمهور مکرون در گام اول این سفر دو روزه به خلیج، به ابوظبی رفت و در نظر دارد در دوام این سفر با ولیعهد عربستان سعودی محمد بن سلمان هم ملاقات کند.

سازمان جهانی صحت: جهان برای مبارزه با اومیکرون باید آمادگی بگیرد

اداره صحی اتحادیه اروپا هشدار داده که ممکن تا چند ماه آینده ابتلا به اومیکرون نصف افرادی را که به بیماری کووید-۱۹ مصاب اند، تشکیل بدهد.

سازمان جهانی صحت تأیید می‌کند که نوع جهش یافته ویروس کرونا از نگاه سرایت سریعتر است ولی از جامعه جهانی می‌خواهد که برای مبارزه با آن آمادگی بگیرد.

سومیا سوامیناتان دانشمند سرشناس این سازمان دیروز جمعه سوم دسمبر گفت این پیش‌بینی ممکن نیست که نوع جدید ویرس کرونا "اومیکرون" نوع قبلی این ویروس بنام "دلتا" را که اکنون مسلط است، متوقف بسازد.
اما او به ضریب تعداد روز افزون موارد اومیکرون که از افریقا سرچشمه گرفته اشاره نمود.

خانم سوامیناتان افزود جهانیان باید برای مقابله با این ویروس آمادگی بگیرند نه اینکه وارخطا شوند زیرا به گفته او جهان امروز در حالتی قرار ندارد که یک سال قبل با آن دست و پنجه نرم می‌کرد.

دانشمندان اکنون در این مورد تحقیق می‌کنند که آیا اومیکرون نسبت به دلتا سریعتر حرکت می‌کند یا نه و یا اینکه واکسین بر آن تاثیر خواهد داشت؟

مالیزیا روز جمعه سوم دسمبر در فهرست کشورهای شامل شد که موارد مثبت اومیکرون را ثبت کرده اند.

اداره صحی اتحادیه اروپا روز جمعه هشدار داد که شاید تا چند ماه آینده ابتلا به اومیکرون نصف افرادی را که به بیماری کووید-۱۹ مصاب اند، تشکیل بدهد.

ریزنیکوف: روسیه برای عملیات نظامی گستردۀ احتمالی آمادگی می‌گیرد

اولیکسی ریزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین

اولیکسی ریزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین بر روسیه اتهام وارد کرد که با جا به جا کردن بیش از ۹۴ هزار سرباز در نزدیکی مرز اوکراین برای عملیات نظامی گستردۀ احتمالی آمادگی می گیرد.

او امروز در پارلمان اوکراین گفت که کیف به تنش‌ها در منطقه دامن نخواهد زد، اما اگر لازم باشد مبارزه خواهد کرد.

ریزنیکوف افزود که استخبارات اوکراین در مورد تمامی سناریو‌های احتمالی به‌شمول بدترین آن غور می کند.

او همچنان گفت که اوکراین علاقمند جورآمد سیاسی و دپلوماتیک است.

گزارش‌ها در مورد تقویت حضور نظامی روسیه در مرز اوکراین در هفته‌های اخیر سبب شده است تا ایالات متحده و چند متحد عضو ناتو این کشور بر حمایت‌شان از استقلال و تمامیت ارضی اوکراین تأکید کنند.

مسکو گفته است قصد اقدام نظامی برعلیه اوکراین ندارد.

حکومت روسیه در سال ۲۰۱۴ شبه جزیرۀ کریمیای اوکراین را جزو خود روسیه کرد.

بلینکن به لاووف: روسیه نیروهای خود را از نزدیک مرز اوکراین بیرون کند

سرگی لاووف وزیر خارجۀ روسیه و انتونی بلینکن وزیر خارجۀ امریکا

انتونی بلینکن وزیر خارجۀ امریکا به سرگی لاووف وزیر خارجۀ روسیه گفته که امریکا می خواهد روسیه نیروهای خود را از نزدیک مرز اوکراین بیرون کند و به دنبال راه ‌حلی دیپلوماتیک در خصوص رفع تنش‌ها در منطقه باشد.

بلینکن و لاوروف دیروز در حاشیۀ نشست وزیران خارجۀ کشورهای سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) در استاکهولم ملاقات کردند.

این دیدار به دنبال تنش ها بر سر افزایش حضور نظامی روسیه در نزدیک مرز اوکراین صورت گرفته است.

بلینکن در نشست خبری به مسکو هشدار داد که اقدام نظامی روسیه علیه کشور همسایه اش اوکراین"«هزینه‌های سنگین» در قبال خواهد داشت.

او افزود: "در ملاقات با وزیر خارجۀ روسیه بسیار واضح گفتم که تهاجم روسیه به اوکراین عواقب جدی خواهد داشت، از جمله اقدامات اقتصادی با تأثیرگذاری بالا که ما در گذشته از انجام آن خودداری کرده‌ بودیم."

آنسو، لاوروف به بلینکن گفته است که مسکو به «ضمانت‌های امنیتی طولانی مدت» نیاز دارد که گسترش ناتو به سَمت شرق را متوقف کند.

وزیر خارجۀ روسیه در یک کنفرانس خبری پس از دیدارش با بلینکن گفت: "ما می خواهیم مطمئن شویم که صدای ما شنیده می شود و نکته اصلی امنیت ما است."

بلینکن: ایران هنوز فرصت دارد که به تعهدات موافقتنامۀ هسته ای برگردد

انتونی بلینکن وزیر خارجۀ امریکا

انتونی بلینکن وزیر خارجۀ امریکا می گوید که با وجود لفاظی های اخیر ایران، این کشور هنوز فرصت دارد که به تعهداتش در موافقتنامۀ هسته ای برگردد.

بلینکن گفت که اقدامات و لفاظی های اخیر ایران جایی برای خوشبینی نگذاشته است.

اما به گفتۀ وی، بسیار دیر نشده و ایران می تواند بازگردد.

وزیر خارجۀ امریکا روز پنجشنبه به خبرنگاران در استاکهولم گفت که جامعۀ جهانی در "آینده بسیار نزدیک" معلوم خواهد کرد که که آیا ایران قصد دارد با حسن نیت در مذاکرات برای بازگشت به موافقتنامۀ هسته ای شرکت کند یا نه.

این موافقتنامه موسوم به برجام را امریکا، بریتانیا، فرانسه، جرمنی، روسیه و چین با ایران در سال ۲۰۱۵ به هدف محدود شدن فعالیت های هسته ای آن کشور در بدل رفع تحریم ها بر تهران امضا کردند.

دونالد ترمپ رئیس جمهور پیشین امریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از این موافقتنامه بیرون کرد و تحریم ها را بر ایران دوباره وضع کرد.

در مقابل ایران اعلام کرد که دیگر به برجام پایبند نخواهد بود.

رئیس جمهور جوبایدن وعده کرده که اگر تهران به تعهداتش باز گردد، امریکا به این موافقتنامه بازخواهد گشت، اما تهران می خواهند که نخست واشنگتن اقدام کند.

در منطقه آسام هند یک قطار مسافربری با دو فیل تصادم کرده است

آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد

در منطقه آسام هند یک قطار مسافربری با دو فیل تصادم کرده است.

نظر به گزارش رسانه های هندی این فیل ها در جستجوی مواد خوراکی در منطقه موریگاوو از جنگل بیرون شده و با یک قطار برخورد کردند که هردو جان دادند.

در جنگل های اسام در حدود شش هزار فیل زنده‌گی می کنند که در سالهای اخیر برای پیدا کردن خوراک از جنگل ها بیرون شده و به شهر ها و مناطق زیست مردم میروند.

اداره حفظ جنگلات هند گزارش میدهد که از سال ۲۰۰۹ تاسال ۲۰۲۰ میلادی ۱۱۳ فیل با مرگ طبعی یا حوادث طبعی جان داده اند.

گزارش: ایران در تاسیسات فردو با سانتریفیوژهای پیشرفته‌ یورانیم تولید می‌کند

آرشیف- تأسیسات هسته‌ای فردو در ایران

ناظران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده اند که ایران تولید یورانیم غنی شده را با سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر آغاز کرده است.

این موضوع نگرانی جدیدی را در سومین روز از مذاکرات در باره احیای توافق‌نامه هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران با کشور‌های مقتدر جهان ایجاد خواهد کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیروز چهارشنبه (۱ دسمبر ۲۰۲۱) اعلام کرد که ایران فرآیند غنی‌سازی یورانیم تا به درجه خالص بالاتر از ۲۰ درصد را با ماشین‌های پیشرفته‌تر در تاسیسات غنی‌سازی فردو آغاز کرده است.

در این گزارش آمده که ناظران این اداره روز سه‌شنبه (۳۰ نوامبر ۲۰۲۱) از تأسیسات هسته‌ای زیر زمینی بازدید کردند و گزارش دادند که اقداماتی در آنجا برای غنی‌سازی یورانیم با استفاده از سانتریفیوژها با کارایی بالا انجام شده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اکنون قصد دارد بازرسی‌های خود را در تاسیسات فردو افزایش دهد.

ملل متحد: میلیون‌ها باشنده‌ امریکای لاتین و کارابین از گرسنگی رنج می‌برند

منطقه ای در امریکای لاتین

سازمان ملل متحد میگوید میلیون ها تن از باشندگان امریکای لاتین ومنطقۀ کارابین با انتشار کرونا از گرسنگی رنج می برند.

گزارش ملل متحد دربارۀ امنیت غذایی می گوید فیصدی افراد دچار گرسنگی درسال گذشتۀ ۲۰۲۰ نسبت به سال قبلی سی فیصد افزایش یافت.

انتشار ویروس کرونا با تهدید زندگی انسان ها اقتصاد را نیز متاثر می سازد.

همه گیری کرونا در بسیاری مناطق جهان تجارت های کوچک را متوقف کرده است.

گواتیمالا و وینزویلا نسبت به دیگر کشورهای امریکای لاتین بیشتر آسیب دیده اند.

پولیس پاکستان: ۲ مرد موترسایکل‌سوار یک وکیل را در شهر کراچی کشته اند  

آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد

پولیس پاکستان گفته است که دو مرد موترسایکل سوار عرفان مهر، یک وکیل را در شهر کراچی به ضرب گلوله کشتند.

قمر جسکانی، یک افسر ارشد پولیس کراچی به رادیو مشال گفت که مهر امروز پس از آنکه فرزندانش را به مکتب رساند، هنگام بازگشت به خانه هدف تیراندازی قرار گرفت.

تصاویر کمرۀ سی‌سی‌تی‌وی نشان می دهد که مردان پس از حمله بر موتر این وکیل از محل فرار کردند.

عرفان مهر پس از منتقل شدن به شفاخانه جان باخت.

تا کنون هیچ گروهی مسئولیت رویداد را نپذیرفته. اما پولیس آن را قتل هدفمند خوانده.

یک شاگرد مکتب در ایالت میشیگان ۳ تن را کشت و ۸ تن را زخمی کرد

محل رویداد در ایالت میشیگان امریکا

در ایالت میشیگان امریکا یک پسر ۱۵ ساله مکتب دیروز سه‌شنبه سه شاگرد دیگر را به ضرب گلوله کشت و هشت تن دیگر را زخمی کرد.

پولیس این شاگرد صنف دهم را دستگیر کرد.

مقامات پولیس ولسوالی آوکلند می‌گویند که رویداد در منطقه اکسفورد در ۶۵ کیلومتری شمال شهر دیترویت اتفاق افتاد.

به گفته مقامات پولیس، یک پسر ۱۶ ساله و دو دختر ۱۷ ساله و ۱۴ ساله قربانیان اند.

تا حال انگیزه رویداد روشن نیست.

ثنا اعجاز از فیصله ستره محکمه پاکستان در مورد علی وزیر استقبال کرد

ثنا اعجاز یکی از رهبران جنبش تحفظ پشتون

ثنا اعجاز یکی از رهبران جنبش تحفظ پشتون، از پذیرفته شدن ضمانت برای رهایی علی وزیر عضو ارشد این جنبش استقبال کرده است.

ثنا اعجاز گفته که باید در مورد علی وزیر عدالت تامین شود: ​"با وجود اینکه ضمانت علی وزیر شد، ولی ما خواهان عدالت در مورد ۱۱ ماهی هستیم که او زندانی بود. چگونه می‌توان یک رهبر سیاسی را اینطور بدون دلیل ۱۱ ماه در زندان نگهداشت؟"

صلاح الدین گنداپور، وکیل مدافع آقای وزیر روز سه‌شنبه (۳۰ نوامبر ۲۰۲۱) به رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفته بود که ستره محکمه فیصله کرده که وزیر در بدل چهار صد هزار روپیۀ پاکستانی، معادل بیش از دو هزار دالر امریکایی آزاد شده می‌تواند.

اما گنداپور افزود که وزیر بر اساس این فیصلۀ محکمه آزاد نخواهد شد، زیرا پروندۀ دیگر او هنوز نهایی نشده.

علی وزیر در یک نشست ماه دسمبر سال ۲۰۲۰ در شهر کراچی به اتهام سخنرانی علیه حکومت پاکستان دستگیر شد.

او در این نشست از اردوی پاکستان انتقاد کرده بود.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG