لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۳۷

چرا بعد از این همه سالها "لست مرگ" اکنون به نشر رسید؟


څارنوال هالند تییس برگر که این لست را به نشر رسانده است می گوید لست نامبرده توسط مقامات کمونستی آنوقت ترتیب شده و در مورد اعتبار آن هیچ شکی وجود ندارد:

" من بر واقعی بودن این لست اطمینان داده می توانم. این لست به گمان اغلب توسط کارمندان رژیم ترتیب شده است. ما با شاهدان مختلف هم صحبت کردیم که بر اعتبار معلومات درج شده در این لست تاکید کردند، اما هیچ کس نمی تواند در مورد هویت هر یک فردی که اسمش در این لست جا داده شده است، با اطمینان سخن بگوید. "

تییس برگر می گوید این لست را در جریان تحقیقات در مورد یک افغانی که به جنایات جنگ متهم بود و در هالند بسر می برد سالها قبل در وقت صحبت با یک شاهد در آلمان بدست آورد.

با فوت این افغان که رییس شعبه تحقیقات اداره استخبارات آنوقت اگسا بود، تحقیقات خاتمه یافت، اما معلوماتی که در این لست بود با اینهمه نامها در دست آنها باقی ماند و آنها این را وظیفه اخلاقی و بشری خود می دانستند که درمورد این لست به تمام جهان معلومات بدهند. اما با آنهم آنها برای مدتی انتظار شدند تا این لست را به نشر برسانند.

آقای برگر دلیل انتظار را چنین شرح نمود:
" دیگر متهمین که برای اگسا کار می کردند و در جنایات جنگی متهم بودند در دیگر کشورهای اروپایی اقامت داشتند. من به همکارانم در این کشورها در مورد این قضیه معلومات دادم. ما میخواستم به آنها وقت کافی بدهیم که تحقیقات خود را آغاز کنند و با نشر این لست در این راه برایشان مشکل ایجاد نشود، و بعد ما تصمیم گرفتیم که این لست را به نشر برسانیم. "

آقای تییس برگر همچنان گفت در جریان پرسش ها از شاهدان و دیگران به آنها گفته شده که یک لست 12 هزار نفره قربانیان که در چند ماه اول رژیم کمونستی در افغانستان کشته شده اند، وجود دارد ولی او این لست را ندیده و نمی تواند در مورد آن صحبت کند.

در رابطه با اینکه چه کسانی را هالند می تواند به محکمه جنایات جنگ احضار کند، آقای تییس برگر گفت هرکسی که خارج از هالند بعد از سال 1952 دست به جنایت جنگی زده باشد از جمله افغانستان و اکنون در قلمرو قانونی هالند زندگی کند به محکمه جنایت جنگ کشیده خواهد شد.

محکمه بین المللی جنایت جنگ و جنایات علیه بشریت در هالند مستقر است و حکومت هالند بر تطبیق قوانین آن مکلفیت دارد.

وزیر داخله دوره کمونستی در افغانستان فقیر محمد به رادیو آزادی گفته است که نشر این لست در حال حاضر گویا یک دسیسه برای ایجاد نفاق در بین مردم افغانستان می باشد، اما څارنوال هالندی تییس برگر این ادعا را کاملاً رد می کند:

" هدف نهایی من معلومات دادن به قربانیان بود. این حق قانونی یک قربانی است که در مورد سرنوشت یک عزیز از دست داده خود معلومات بدست آورد.
من تنها وظیفه وجدانی و قانونی خود را انجام میدهم و من هیچگونه نظر خاص در مورد وضعیت اجتماعی و سیاسی فعلی در افغانستان ندارم. "


څارنوال هالندی تییس برگر همچنان گفت به هیچ صورت نمی خواهد در اوضاع فعلی افغانستان دخالت کند و او همچنان اظهار داشت که در مورد این لست سفیر هالند در افغانستان به حکومت افغانستان هم قبلاً معلومات داده است.
XS
SM
MD
LG