لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۳۳

قانون حق دسترسی به اطلاعات چرا تصویب نمی شود؟!


قانون حق دسترسی به اطلاعات که در اکثر کشورهای متمدن جهان وجود دارد، حق دسترسی شهروندان را به معلومات و اطلاعات دولتی تضمین می کند. اما در افغانستان که در یک دههء گذشته پیشرفت های زیاد در عرصهء مطبوعات صورت گرفته، تا هنوز هم قانون دسترسی به اطلاعات تصویب نشده است.

در هفتهء که گذشت عدهء از خبرنگاران و فعالان جامعهء مدنی با گردهمایی در برابر پالمان افغانستان، خواستار تسریع تصویب این قانون شدند.

خپلواک صافی رییس انجمن ژورنالیستان افغان می گوید، با آنکه در دوازده سال گذشته پیشرفت های چشمگیر در عرصهء مطبوعات در افغانستان صورت گرفته است، اما به گفته وی عدم تصویب قانون حق دسترسی به اطلاعات، یکی از دلایل افزایش خشونت ها در برابر ژورنالیستان است.

چرا تا این قانون تا هنوز تصویب نشده است و چی موانع در برابر تصویب آن وجود دارد؟

مبارز راشدی معین وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در این مورد می گوید، این قانون در انتظار تصویب شدن می باشد.

اما صدیق الله توحیدی مسوول نهاد دیده بان رسانه ها (نی)، موجودیت برخی گروه های موجود در داخل حکومت افغانستان را یک مانع جدی در برابر قانون حق دسترسی به اطلاعات دانسته، است

با آنکه تلاش های برای دسترسی مردم به اطلاعات در افغانستان صورت می گیرد، اما تا هنوز هم حق مردم در این مورد توسط قوانین تصمین نشده است.

خپلواک صافی رییس انجمن ژورنالیستان افغان تلاش های حکومت را در این عرصه کافی ندانسته، می گوید، اجراات حکومت در این عرصه کند و بطی می باشد.

در افغانستان که قرار است سال آیندهء میلادی انتخابات ریاست جمهوری درآن برگزار شود، عدم تصویب قانون حق دسترسی به اطلاعات می تواند، دشواری های جدی را برای خبرنگاران و فعالان جامعهء مدنی در پروسه انتخابات بوجود آورده، زمینه را برای تخلف از سایر قوانین فراهم کند.

please wait

No media source currently available

0:00 0:04:39 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG