لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۱۷

شورای عالی صلح افغانستان از رهایی ملا برادر استقبال کرد


مولوی شهزاده شاهد سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان
شورای عالی صلح افغانستان از تصمیم پاکستان مبنی بر رهایی ملا برادر فرد شماره دوم طالبان از زندان استقبال کرده است.

سخنگوی این شورا امروز ( شنبه ) در صحبت با رادیو آزادی آزادی ملا برادر را برای تسریع روند تلاش های صلح افغانستان مهم خواند.

پاکستان تعهد کرده که ملا عبدالغنی برادر را امروز از قید آزاد می سازد.

وزارت خارجهء پاکستان گفته که این اقدام برای فراهم آوری تسهیلات در روند تلاش های صلح افغانستان صورت می گیرد.

با این حال مسوولان در شورای عالی صلح افغانستان هر چند این اقدام پاکستان را مهم می خوانند، اما معلومات ندارند که ملا برادر به کجا خواهد رفت.

مولوی شهزاده شاهد سخنگوی این شورا به رادیو آزادی گفت ملا برادر در هر کشوری که باشد، علاقمند همکاری به خاطر تامین صلح در افغانستان است.

« قرار معلوماتی که قبلاً در دست داشتیم ملا برادر تمایل به صلح دارد و در روند تلاش های صلح همکاری می کند.
ما امیدواریم که همکار صلح باشد، اگر در افغانستان و یا کشور دیگر باشد.»


ملا عبدالغنی برادر که از سال 2010 میلادی به این سو در پاکستان در زندان به سر می برد یکی از بنیانگذاران جنبش طالبان در سال 1994 میلادی بوده است.

او یکی از قوماندانان با اعتماد ملا محمد عمر رهبر گروه طالبان به شمار می رود.

حکومت افغانستان تاکید دارد که ملا برادر می تواند در روند گفتگو های صلح این کشور نقش بسیار عمده داشته باشد و بار ها از پاکستان خواهان رهایی او شده است.

پیش از این نیز پاکستان 33 زندانی طالب را از زندان های آن کشور رها نموده اما تا حالا این افراد با روند صلح افغانستان همکاری نکرده اند و از سرنوشت آنان نیز خبری در دست نیست.

اما ملا عبدالغنی برادر در صورت رهایی از قید پاکستان به کجا خواهد رفت؟

وحید مژده یکی از آگاهان امور سیاسی افغان می گوید، مطابق به توافق میان افغانستان و پاکستان، وی به کشور سومی منتقل خواهد شد.

« در مذاکراتی که در جریان سفر رییس جمهور کرزی به اسلام آباد با مقام های پاکستانی صورت گرفت، به نظر می رسد روی طرحی توافق شده که رهبران آزاد شدهء طالبان از آن کشور باید به کشور دیگر رفته و برای آنان دفتر ایجاد گردد.»

حکومت افغانستان تاکید دارد که طالبان آزاد شده باید به این کشور برگردند و از تامین امنیت آنان نیز اطمینان داده است.

شماری از آگاهان می گویند که در عقب تصمیم پاکستان برای رهایی ملا برادر هدفی نهفته و مقام های پاکستان از این مساله هم امتیاز گیری خواهند کرد.

اما برخی ها باور دارند که رهایی این مقام بلند رتبهء طالبان می تواند گره گشای بن بست کنونی در تلاش های صلح افغانستان باشد.

سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG