لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۱۵

حکومت افغانستان برای تجلیل از روز صلح برنامهء مشخص نداشت


به نظر می رسد که بی نتیجه ماندن تلاش های حکومت و جامعه جهانی برای برقراری صلح در افغانستان نا امیدی ها را بیشتر ساخته و حتی کسی حاضر به تجلیل از روز جهانی صلح در این کشور نیست.

امروز شنبه 21 سپتمبر مصادف است به روز جهانی صلح و از این روز در بسیاری از کشور ها تجلیل به عمل می آید.

بر خلاف سال های دیگر، امسال حکومت افغانستان و سازمان ملل متحد برای تجلیل از این روز برنامه خاص را در کابل روی دست نداشتند.

شورای عالی صلح تایید می کند که به مناسبت این روز برنامه های را روی دست دارند که هفته جاری برگزار خواهند شد.

مولوی شهزاده شاهد سخنگوی شورای عالی صلح در صحبت با رادیو آزادی گفت که بمناسبت همین روز، کنفرانس علما را در هفته جاری در کابل راه اندازی می کنند:

« شورای عالی صلح هفته جاری را بنام هفته صلح و وحدت ملی اعلام کرده است امروز نیز در ولایات مختلف کشور مراسم به همین مناسبت راه اندازی می گردد، در هفته جاری کنفرانس علما را نیز در کابل برگزار می نمایم، البته در این کنفرانس علمای کشور های اسلامی اشتراک کرده و روی پروسه صلح صحبت می نمایند.»

آقای شاهد افزود، علمای دین از کشور های اسلامی روی پروسه صلح افغانستان صحبت خواهند کرد.


آقای شاهد همچنان از مخالفان مسلح خواست تا از جنگ دست بکشند و به پروسه صلح بی پیوندند.

در جریان سال های گذشته دفتر سازمان ملل متحد در کابل از تمام طرف های درگیر خواست تا در این روز از جنگ دست بکشند.

در سال های گذشته به مناسبت روز جهانی صلح چندین مرتبه دولت افغانستان، نیرو های ناتو و طالبان مسلح در این روز آتش بس اعلام کرده اند.

در این همین حال برخی از نهاد های جامعه مدنی به روز شنبه در کابل از حکومت افغانستان بخاطر عدم تجلیل از این روز انتقاد کرده اند.

یک نهاد جامعه مدنی بنام «عمل تحریک» به روز شنبه طی یک قعطنامه از جامعه جهانی بخصوص ایالات متحده امریکا خواسته تا از پروسه صلح در افغانستان حمایت نماید.

وحید آصفی معاون این نهاد بخشی از قعطنامه را چنین به خوانش گرفت:

« در بُعد منطقوی، کشور های منطقه باید نقش سازنده ای را در روند صلح اجرا نمایند. پاکستان و هند نباید افغانستان را میدان رقابت های خود سازند، همچنان ایران نباید بخاطر اهداف سیاسی خود در امور داخلی افغانستان مداخله نماید در بُعد بین المللی، جامعه جهانی بخصوص امریکا باید کارکرد صادقانه برای صلح داشته باشد.»

در چند سال اخیر حکومت افغانستان و جامعه جهانی برای برقراری صلح و مذاکره با طالبان از راه های مختلف تلاش کرده اند.

حتی برای کامیابی تلاش های صلح حکومت افغانستان به گشایش دفتر برای طالبان در قطر موافقه کرده و پاکستان خواسته تا برای پیشبرد این پروسه طالبان زندانی را از زندان های آن کشور آزاد سازد.

اما گفته می شود که تاکنون این تلاش ها نتیجه در پی نداشته و طالبان مسلح با گذاشتن ماین کنار سرک و انجام حملات انتحاری بر علیه حکومت می جنگند.

رییس جمهور حامد کرزی به روز جمعه گفته است که جهت آوردن صلح در کشور راه طویل را در پیش دارند و برای رسیدن به این هدف امیدار است.

فرشته ندا
XS
SM
MD
LG