لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۳۲

«آزادی ملا برادر و راز های پشت پرده»


محور
این روزنامه در صفحه نخست خود تحت عنوان «آزادی ملا برادر و راز های پشت پرده» می نگارد، ضمن خبر رهایی ملا برادر اطلاعاتِ وجود دارد که حکومت افغانستان با دولت پاکستان در رابطه به امضای تفاهمنامه استراتیژیک موافقه کرده است.

به باور نویسنده، هر چند نکات مهم تفاهمنامه افشا نشده، اما پیش از این پاکستان مواردی را در مورد تفاهمنامه به دولت افغانستان ارایه کرده بود و در آن خواهان جلوگیری از نقش هند در امور افغانستان و آموزش نیرو های نظامی توسط پاکستان گردیده بود.

روزنامه به نقل از کارشناس امور سیاسی وحید مژده می نویسد، به منظور گفتگو های صلح با طالبان رهایی ملا برادر مهم بود زیرا که طالبان پاکستانی هم ملا محمد عمر را برادر بزرگ خود می دانند و ملا برادر فرد شماره دوم طالبان افغان است.

ویسا
« رهایی ملا برادر از سوی پاکستان را در روز جهانی صلح به فال نیک می گیریم» این مطلب در بخشی از سرمقالهء روزنامه ویسا آمده است.

سرنوشت
سرمقاله نویس روزنامه سرنوشت بدین باور است که ملا برادر بنابر خواست های مکرر دولت افغانستان رها شد، اما بدون شک این نمایانگر تغییر در موضع گیری پاکستان بوده می تواند.

به باور نویسنده، رهایی ملا برادر یک قدم بزرگ در راه تامین صلح است اما مهم این است که روند طوری پیش برده شود که راه برای گام های بعدی هموار شود.

نویسنده سرمقاله سرنوشت به ملا برادر پیشنهاد می کند که به افغانستان بیاید و اگر این کار امکان ندارد باید بدون فشار های سیاسی به جای برود که از آنجا بتواند با پروسه صلح در افغانستان کمک و همکاری کند.

دنیا
در سرمقاله روزنامه دنیا آمده است: «ما از رهایی ملا برادر پیشتیبانی می کنیم اما از پاکستان می خواهیم که دیگر به وضعیت منطقه دل بسوزاند چرا که منطقه با بحران های سخت روبرو است.»

هیواد
در سرمقاله روزنامه دولتی هیواد به پاکستان پیشنهاد شده که مانند رهایی ملا برادر در مورد جای طالبان افغان که قبلآ رها شده اند به دولت افغانستان معلومات مکمل را ارایه کند تا شورای عالی صلح بتواند با آنها تماس برقرار نماید.

انیس
روزنامه دولتی انیس می نگارد ملا برادر فرد مهم و بنیان گذار تحریک طالبان بوده که از سال 2010 به این طرف در پاکستان زندانی بود.

ماندگار
روزنامه ماندگار می نویسد ملا برادر در زمان زندانی بودن در پاکستان به رهبر طالبان افغان ملا محمد عمر وفادار بود و حال هم برایش احترام دارد.

به باور نویسنده ماندگار، ملا برادر در میان طالبان محبوبیت خاص دارد و هیچگاه تحریک طالبان را ترک نخواهد کرد.

حمیرا الکوزی
XS
SM
MD
LG