لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۵۴

وحیدی: حمله کننده ها بر قونسلگری امریکا در هرات پاکستانی بوده اند


سید فضل الله وحیدی والی هرات
مقامات محلی در هرات ادعا می کنند که هویت حمله کنندگان انتحاری بر قونسلگری ایالات متحده امریکا در این ولایت پاکستانی ثابت شده است.

سید فضل الله وحیدی والی هرات تاکید دارد که جنگ افغانستان داخلی نیست بلکه شماری از کشور های خارجی تلاش می ورزند تا اوضاع امنیتی افغانستان را مختل سازند.

هشت روز بعد حمله گروهی بر قونسلگری ایالات متحده امریکا در هرات، سید فضل الله وحیدی والی هرات می گوید که بیشتر مهاجمین این رویداد اتباع پاکستانی بوده اند.

آقای وحیدی ادعا می کند که تحقیقات بالای اجساد انتحار کنندگان نشان داده است که این حمله از سوی اتباع کشور های خارجی سازماندهی شده و کدام افغان در این رویداد شامل نبوده است.

وی در ادامه گفت:

« قونسلگری های که در هرات است، طبعاً مهمانان ما هستند، من بعد از حمله بالای قونسلگری امریکا در هرات به آنجا رفتم و به افغان های خود تسلیت گفتم.
در عین حال اجسادی که در آنجا باقی مانده بودند، چنانچه نماینده خاص ایالات متحده امریکا در امور افغانستان و پاکستان گفته بود که موضوع جنگ افغانستان موضوع داخلی خود شان است، وقتی ما اجساد را دیدیم هیچ کدام شان افغان نبودند،آنها از ممالک خارجی بوده اند و هویت بیشتر شان پاکستانی بود.»


مسوولان قونسلگری پاکستان در هرات طی یک تماس تلیفونی به رادیو آزادی، اظهارات والی هرات مبنی حمله اتباع پاکستانی بالای قونسلگر امریکا را یک پروپاگند دانست.

یک تن از مسوولان مطبوعاتی قونسلگری ایالات متحده امریکا در هرات در یک تماس تلیفونی به رادیو آزادی گفت، تحقیقات به خاطر روشن شدن این قضیه آغاز شده است.

اوهمچنان گفت، با این وضعیت نمی تواند اظهارات والی هرات مبنی بر حمله اتباع پاکستانی بالای قونسلگری ایالات متحده امریکا را تایید و یا هم رد کند.

او می گوید، قونسلگری ایالات متحده امریکا در هرات اعلامیه ای را بعد از انجام تحقیقات شان در این مورد، نشر خواهد کرد.

فیصل کریمی کارشناس مسایل سیاسی و یک تن ازاستادان پوهنځی ژورنالیزم پوهنتون هرات به این باور است که حمله بالای قونسلگری امریکا در هرات از سوی سازمان استخباراتی پاکستان به همکاری گروه طالبان انجام شده است:

« در گذشته این گونه حملات از سوی سازمان استخباراتی پاکستان به همکاری گروه طالبان سازماندهی می شد.
هم اکنون با تجربهء که از گذشته داریم می بینیم که سازمان استخبارات پاکستان نفوذ بسیار گسترده در افغانستان دارد و قطعاً فکر می کنم که سازماندهی چنین حمله در برابر قونسلگری امریکا در هرات کار سازمان استخباراتی پاکستان و طالبان است.
آنان می خواهند به امریکا نشان دهند که در با ثبات ترین منطقه افغانستان مراکز و نمایندگی سیاسی امریکا امن نیست و هر لحظه زیر تهدید شان قرار دارد.»


این اظهارات بعد از آن مطرح می شود که گروهی از حمله کنندگان انتحاری به تاریخ سیزده سپتمبر بالای قونسلگری امریکا در هرات حمله کردند.

این افراد نخست دو موتر مملو از مواد انفجاری شان را در مقابل دروازه نمایندگی سیاسی امریکا دراین ولایت انفجارداده و دقایقی با نیرو های امنیتی افغان و آیساف به درگیری مسلحانه پرداختند.

در آن زمان مقامات محلی هرات گفته بودند که ده تن در این رویداد کشته و بیش از بیست تن دیگر جراحت برداشته اند.

گزارش ها می رسانند که مقامات امریکایی می خواهند بعد از ختم تحقیقات شان برای خانواده های قربانیان این حادثه کمک مالی کنند.

گفته شده است که در میان کشته شدگان این حادثه دو ترجمان افغان و شش کارمند قراردادی امنیتی قونسلگری امریکا همراه با دو سرباز افغان شامل بوده و بیشتر زخمی های این رویداد غیر نظامیان افغان بوده اند.

شاه پور صابر، هرات
XS
SM
MD
LG