لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۱۵

روسیه به اوکرائین بخاطر امضاء موافقتنامه تجارت با اتحادیه اروپا هشدار داد


سرگی گلازیف مشاور ریاست جمهوری روسیه توقعاتی را که گویا اوکرائین پس از امضای موافقتنامه تجارت آزاد بین اتحادیه اروپا و این کشور منفعت بدست می آورد، تکذیب کرد و آن را یک اسطوره خواند.

مشاور ریاست جمهوری روسیه هشدار داد که تعرفه های تجارتی که روسیه پس از امضای این سند بر اوکرائین وضع خواهد کرد، میلیارد ها دالر ضرر به این کشور وارد کرده و در نتیجه آن، اوکرائین به شکست اقتصادی مواجه خواهد شد.

سرگی گلازیف، این مطلب را دیروز در یک کنفرانس خبری در شهر یالتا در ساحل بحیرهء سیاه بیان کرد.

روسیه گفته است این کشور نگران بازار های تجارتی خود است که امکان دارد اموال تجارتی که از سوی اتحادیه اروپا بدون محصولات گمرکی به بازار های اوکرائین به طور آزاد وارد می شوند، پس از آن به سرحدات روسیه دوباره صادر گردند.

همزمان با این، میکولا ازاروف صدراعظم اوکرائین که همچنان در این نشست خبری حضور داشت گفت، این چنین نگرانی ها بی بنیاد بوده و واقعیت ندارد.

صدراعظم اوکرائین در باره خوداری روسیه از کاهش نرخ فروش گاز طبیعی به اوکرائین ابراز ناامیدی کرد و گفت که کیف شاید مجبور شود تا حجم واردات گاز طبیعی خود را کاهش دهد.

اوکرائین برای هر هزار متر مکعب گاز طبیعی روسیه 400 دالر می پردازد.

با وجود درخواست های مکرر حکومت ازاروف، مسکو از کاهش نرخ گاز طبیعی خود اباء ورزیده است.

در این میان ردوسلاو سیکورسکی وزیر خارجه پولند از اوکرائین تقاضا کرده است که در برابر فشار های روسیه مقاومت کند و این موافقتنامه را در ماه نوامبر با اتحادیه اروپا امضا نماید.

وزیر خارجه پولند گفت که کشورش با پیوستن به تجارت آزاد با اتحادیه اروپا موفقیت های به دست آورده است.

ویکتوریانوکویچ رییس جمهور اوکرائین روز جمعه نیت اش را جهت امضای موافقتنامه ها با اتحادیه اروپا در اجلاس 28 م ماه نوامبر در ویلنوس پایتخت لیتوانیا، تکرار کرد.
XS
SM
MD
LG