لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۴۵

کنفرانس بین المللی علمای کشور های اسلامی در کابل راه اندازی می شود


قرار است تا دو روز دیگر کنفرانس بین المللی علما کشور های اسلامی در کابل راه اندازی شود.

به سلسلهء تلاش های حکومت افغانستان برای تامین صلح و کشانیدن پای مخالفین به میز مذاکره، این بار کابل برای نخستین بار کنفرانس بین المللی علمای کشور های اسلامی را میزبانی می کند.

مولوی شهزاده شاهد سخنگوی شورای عالی صلح به روز یکشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت که در این کنفرانس علمای کشور های اسلامی بشمول پاکستان و ایران شرکت خواهند کرد.

به گفتهء آقای شاهد در این کنفرانس که قرار است به روز سه شنبه برگزار گردد، تمرکز بیشتر روی مشکلات منطقه و آوردن صلح و ثبات دایمی در افغانستان می باشد:

« طبیعی است که در افغانستان و منطقه مشکلات زیادی وجود دارد از جمله تشدد و ناامنی ها، پس علمای کرام مسوولیت دارند که جهت خاتمه دادن به جنگ ها و ایجاد صلح و ثبات دایمی در کشور برای مردم تبلیغ نمایند»

آقای شاهد افزود که این کنفرانس به درخواست شورای عالی صلح برگزار می شود.

به گفتهء وی در این کنفرانس از علمای کشور های عربستان سعودی، مصر، ترکیه، اندونیزیا، مالیزیا و هند نیز دعوت به عمل آمده است.

آقای شاهد همچنان اضافه کرد که در این کنفرانس به گونه مشخص بخاطر حملات انتحاری فتوا صادر نمی شود.

قبل از این حکومت افغانستان تلاش نموده بود تا یک کنفرانس مشترک علمای پاکستان و افغانستان را در کابل راه اندازی نماید اما علمای دینی پاکستان از اشتراک در این نشست خوداری کردند.

با این حال برخی از کارشناسان افغان برگزاری کنفرانس علما را برای تامین صلح در کشور موثر می دانند.

زبیر شفیقی یک تن از این کارشناسان در صحبت با رادیو آزادی گفت:

« اگر در مجموع نماینده های کشور های اسلامی با هم جمع شوند و راهِ را انتخاب نمایند که بدون حملات انتحاری و تشدد در آن معقولیت وجود داشته باشد، تاثیر مثبت خواهد داشت.»

قبل از این شورای عالی صلح گفته بود که آنها بخاطر تامین صلح و ثبات دایمی در افغانستان از هر راه ممکن استفاده می نمایند.

در این حال برخی از کارشناسان افغان می گویند که مخالفین مسلح کشور از سوی پاکستان حمایت می شوند و باید در کنفرانس کابل از کشور های اسلامی خواسته شود تا بالای آن کشور فشار وارد کند تا دست از مداخله در امور افغانستان بر دارد.

اما مقام های پاکستانی همواره این اظهارات را رد کرده اند و ادعا دارند که برای تامین صلح در افغانستان تلاش کرده اند.


فرشته ندا
XS
SM
MD
LG