لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۲۵

پایگاه هسته یی بوشهر به حکومت ایران سپرده می شود


دستگاه تولید انرژی هسته یی بوشهر را فردا متخصصان روسی به حکومت ایران می سپارند.

علی اکبر صالحی رییس ادارهء انرژی هسته یی ایران گفت، این پایگاه که قدرت تولید یک هزار میگاوات برق را دارد فردا به حکومت ایران سپرده می شود.

به گفتهء صالحی، روسیه فعالیت این پایگاه را برای دو سال آینده تضمین می کند و شماری از کارشناسان روسی به خاطر فراهم کردن کمک های تخنیکی در بوشهر باقی می مانند.

برای نخستین بار کار بالای پایگاه هسته یی بوشهر در سال 1970 به کمک شرکت آلمانی زیمنس شروع شد اما پس از انقلاب اسلامی ایران در سال 1979، این شرکت از ادامهء کار بالای پایگاه بوشهر کناره گیری کرد.

در سال 1994 روسیه پذیرفت که کار این دستگاه را تکمیل کند.

سر انجام پس از چندین بار تاخیر روسیه توانست در سال 2011 کار بالای دستگاه اتمی بوشهر را تمام کند و در جریان امسال قابلیت تولید برق این پایگاه به حد اکثر رسید.

روسیه قصد دارد یک پایگاه هسته یی دیگر را نیز در ایران بنا کند.

رییس ادارهء انرژی هسته یی ایران گفته است بالای این پایگاه هسته یی نیز به زودی کار آغاز خواهد شد.

اما انکشاف فعالیت های هسته یی ایران مایهء نگرانی جدی کشور های خلیج و غربی پنداشته می شود.

کشور های غربی از جمله ایالات متحدهء امریکا می گویند، ایران در تلاش دست یابی به سلاح اتمیست.

همین نگرانی سبب وضع تعزیرات جدی بالای ایران شده و این کشور را در انزوای نسبی قرار داده است.

حکومت جدید ایران به رهبری رییس جمهور حسن روحانی برای رفع این نگرانی های غرب چراغ سبز نشان داده و گفته است، تهران آماده است با کشور های قدرتمند جهان مذاکره کند.

روحانی گامی به پیش گذاشته و در حاشیهء مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک با رییس جمهور فرانسه دیدار می کند.

حسن روحانی امروز در سی و سومین سالروز حملهء عراق بالای ایران گفت، در مذاکرات با غرب باید منافع ایران و احترام متقابل در نظر گرفته شوند:
«ملت ایران با غرب آمادهء مذاکره و سخن گفتن است. به شرط آن که پیش شرطی نباشد، موضوع برابر باشد، با احترام متقابل باشد، در فکر منافع خود نباشند، منافع متقابل مطرح باشد و همهء حقوق حقهء مردم ایران از جمله حقوق هسته یی و غنی سازی در خاک این کشور را در چهارچوب مقررات بین المللی بپذیرند.»

کارشناسان باور دارند که در مسایل مربوط به فعالیت های هسته یی ایران، رهبر ارشد این کشور آیت الله علی خامنه یی و سپاه پاسداران انقلاب تصمیم نهایی را می گیرند، اما حسن روحانی گفته است، در تصمیم گیری های مربوط به برنامه های هسته یی کشورش صلاحیت کامل دارد.

پس از این همه اظهارات روحانی، سپاه پاسداران با نشراعلامیهء به سیاستمداران ایرانی از خطر معاملات سیاسی با ایالات متحده هشدار داد.

در این اعلامیه آمده است، سیاستمداران ایرانی باید با در نظرداشت تجارب گذشته برخورد های قصر سفید را با دقت مطالعه کنند و مطمین شوند که به خواسته های قانونی مردم ایران احترام گذاشته می شود.

اعلامیه می افزاید، سپاه پاسداران انقلاب از هر آنچه که در مطابقت با منافع ملی ایران و ستراتیژی های تعیین شده توسط آیت الله علی خامنه یی باشد پشتیبانی می کند.
XS
SM
MD
LG