لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۳ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۰۰

دنفورد: افغانستان بار دیگر مکان امن برای تروریستان نخواهد شد


جنرال جوزف دنفورد قوماندان عمومی نیرو های بین المللی در افغانستان
قوماندان عمومی نیرو های بین المللی در افغانستان هشدار می دهد که اعمال مخالفان مسلح این کشور مانع ارادهء آنان نخواهد شد.

جنرال جوزف دنفورد در مراسم یاد بود از سربازان افغان و خارجی که در افغانستان جان های شان را از دست داده اند، یک بار دیگر تعهد کرد که اجازه نخواهند داد تا این کشور باز هم مکان امن برای تروریستان گردد.

آیساف و مقام های امنیتی افغانستان از آن عده سربازان افغان و خارجی که در 12 سال گذشته جان های شان را در این کشور از دست داده اند، یاد بود به عمل آوردند.

در این مراسم که به روز یکشنبه در کابل برگزار گردید، قوماندان عمومی نیرو های بین المللی در افغانستان گفت سربازان کشته شده با تحمل دشواری های زیاد از این کشور دفاع کردند.

جنرال جوزف دنفورد تاکید کرد که ارزش این قربانی ها نباید نادیده گرفته شود.

در عین حال آقای دنفورد می گوید که اعمال خشونت بار دشمنان افغانستان نمی تواند آنان را از تعهد شان در برابر این کشور باز گرداند:

« هر کدام ما آماده گی خواهیم داشت تا بخشی از پیغام روشن و خالی از سوی تفاهم به دشمنان افغانستان باشیم که اعمال خشونت بار و دهشت افگنانهء شان هرگز ارادهء ما را از آنچه باور داریم و حقیقت مسلم است خدشه دار نخواهد ساخت.»

پس از حملهء تروریستی یازدهم سپتمبر در ایالات متحده امریکا در سال 2001 میلادی، سربازان حدود 50 کشور جهان برای سرنگونی حکومت طالبان که از آن به عنوان حامی تروریستان نامیده می شد به این کشور آمدند.

اما این جنگ با گذشت 12 سال هنوز هم ادامه داشته و قربانی های زیادی از افغان ها و سربازان بین المللی گرفته است.

از سوی دیگر سرپرست وزارت داخلهء افغانستان تاکید دارد که اگر نیرو های افغان و بین المللی در هماهنگی کامل به پیش بروند، در این جنگ پیروز خواهند گردید.

به گفتهء محمد عمر داود زی خشونت ها و درگیری های بیش از یک دهه سبب کشته شدن بیش از 3000 سرباز خارجی و 10000 سرباز افغان شده است.

با این حال وزیر دفاع افغانستان از جامعهء جهانی می خواهد تا پس از سال 2014 میلادی نیز نیرو های امنیتی افغان را تنها نگذاشته و در رفع مشکلات آنان را همراهی کند.

جنرال بسم الله محمدی تاکید دارد که پیشرفت های چند سال گذشته مدیون قربانی های مشترک سربازان افغان و بین المللی است.

« ما طی یازده سال گذشته دستآورد های بزرگ داشتیم، ملیون ها دختر و پسر ما مشغول تحصیل می باشند، عرضهء خدمات صحی هر روز توسعه می یابد، بیشتر از شش هزار کیلومتر سرک و جادهء جدید احداث گردیده و اقتصاد کشور ما با سرعت خوب پیشرفت می کند. بدون شک تمام این پیش رفت ها و دستآورد ها مدیون تلاش و فدا کاری سربازان قوت های امنیتی و دفاعی ما و نیروهای کشور های عضو ناتو می باشد.»

این اظهارات در حالی ابراز می گردند که قرار است نیرو های بین المللی تا کمتر از یک و نیم سال دیگر افغانستان را ترک کنند.

نهاد های امنیتی افغانستان تاکید دارند که نیرو های افغان آماده گی کامل برای به عهده گرفتن مسوولیت های امنیتی کشور شان را دارند.

اما آگاهان امور امنیتی تاکید دارند که به دلیل نداشتن آموزش های مسلکی و تجهیزات لازم این نیرو ها قادر به این کار نخواهند بود.

سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG