لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۲۰

روسیه یک قرارگاه نظامی در تاجکستان احداث می کند


ولسی جرگه تاجکستان در نظر دارد سه شنبه آینده، توافق را تصویب کند که بر اساس آن، یک قرارگاه نظامی روسیه در تاجکستان احداث خواهد شد.

محمد الله سلطانوف سخنگوی رییس پارلمان تاجکستان به آژانس خبری ایتارتاس گفته است، بر اساس این توافق، قرارگاه نمبر 201 روسیه در تاجکستان احداث خواهد شد.

رهبران روسیه و تاجکستان، یک سال پیش توافقی را در این مورد امضا کردند و رییس جمهور امام علی رحمان به تاریخ 18 سپتمبر این توافق را برای تصویب به پارلمان کشورش فرستاد.

این در حالیست که امروز جلسه یی اعضای سازمان پیمان امنیت گروهی یا سی اس تی او، در شهر سوچی روسیه دایر می گردد.

در اجلاس امروزی، روی تهدیداتی که از افغانستان متوجه جمهوریت های سابق اتحاد شوری می باشند، بحث و تبادل نظر صورت می گیرد.

سرگی لافروف وزیر خارجه روسیه قبل از آغاز این جلسه گفت، اعضای این سازمان در مورد افغانستان موقف های مشترک دارند.

لافروف گفت، با در نظرداشت حالات جاری در افغانستان و تحولات بعد از سال 2014، روسیه شدیداً نگران است و جلوگیری از عواقب منفی حالات افغانستان برای تمام منطقه، از اهمیت زیاد برخوردار است.

یوری اوشاکوف یک دستیار رییس جمهور پوتین به خبرنگاران گفته است، در جلسه سوچی، روی تهدیدات احتمالی بعد از خروج نیرو های خارجی از افغانستان در سال 2014 بحث خواهد شد.

اوشاکوف همچنان بیانداشت که اعضای سی اس تی او، به هدف جلوگیری از این تهدیدات، روی تقویت تدابیر مشترک امنیتی در مسیر سرحد افغانستان و تاجکستان هم بحث می کنند.

اوشاکوف همچنان گفت، در این جلسه روی حالات جاری در سوریه هم صحبت می شود و در پایان، اعلامیه یی در این مورد صادر خواهد شد.

این مقام روسی همچنان بیانداشت که قرار است روی سلسله مسایل دیگر امنیتی نیز، میان اعضای پیمان امنیت گروهی بحث گردد.

اعضای «سی اس تی او» را روسیه، تاجکستان، قزاقستان، قرغزستان، ارمنستان، و بله روس، تشکیل می دهند.
XS
SM
MD
LG