لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۲۹

نور: تا کنون یک تن برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده است


پس از گذشت یک هفته، فقط یک تن توانسته است شرایط نامزدی جهت اشتراک در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را تکمیل نماید.

نور محمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که اسناد این کاندید احتمالی در مراحل ابتدایی مشکلی ندارد اما اسناد وی تحت بررسی بیشتر این کمیسیون قرار دارد.

آقای نور به روز دوشنبه در صحبت با رادیو آزادی با آنکه از این کاندید احتمالی نامی نبرد اما گفت که کمیسیون مستقل انتخابات به گونه جدی در تطبیق شرایط روی کاندیدان ریاست جمهوری و شورا های ولایتی تاکید می ورزد.

وی در مورد تعداد کسانی که تا کنون برای انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی ثبت نام کرده اند چنین گفت:
« تا کنون پنجاه و هفت تن بخاطر ثبت نام در انتخابات ریاست جهموری افغانستان بسته های معلوماتی را بدست آورده اند که دو تن شان خانم ها اند.
383 تن در 34 ولایت افغانستان تا کنون برای انتخابات شورا های ولایتی ثبت نام کرده اند که از آن جمله چهل و دو تن شان را زنان تشکیل میدهند.
که قبل از این دو هزار و دوصد شصت و پنج تن که دو صد و نو تن شان زنان اند در سی وچهار ولایت افغانستان بسته های معلوماتی را جهت ثبت نام در شورا های ولایتی بدست آورده اند. »

به اساس گزارش ها بسم الله شیر اولین فردی است که بخاطر نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آینده افغانستان به کمیسیون مستقل انتخابات مراجعه کرده است.

آقای شیر در انتخابات قبلی ریاست جمهوری افغانستان، هم نامزد بوده است. روند ثبت نام کاندیدان احتمالی ریاست جمهوری در بیست و پنجم سنبله آغاز شده و برای بیست روز یعنی تا چهاردهم ماه میزان ادامه خواهد داشت.

پیش از این گزارش های از احتمال کاندید شدن تعداد از شخصیت های سیاسی و ایجاد ایتلاف های انتخاباتی به همین منظور در رسانه ها به نشر رسیده است.

اما اکنون که یک هفته از آغاز پروسه ثبت نام کاندیدان ریاست جمهوری می گذرد دیده می شود که حضور کاندیدان احتمالی جهت اشتراک در این پروسه کم رنگ است.

برخی از کارشناسان دلیل این مساله را عدم توافق میان احزاب و ایتلاف ها جهت انتخاب کاندید واحد و معاونین آن می خوانند.

طوفان وزیری یکی از این آگاهان در صحبت با رادیو آزادی گفت که چانه زنی های سیاسی در این خصوص میان ایتلاف ها جریان دارند.

به باور برخی از آگاهان اگر اختلافات روی انتخاب کاندیدان ریاست جمهوری افغانستان حل نگردند به احتمال قوی تعداد نامزدان انتخابات ریاست جمهوری مانند انتخابات قبلی به دهها تن خواهد رسید.


سحر لیوال
XS
SM
MD
LG