لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۴۹

محور: غاصبین زمین باید مطابق قانون مجازات شوند


ویسا
روزنامه ویسا در صفحه نخست اش با خط درشت نوشته که هفته آینده نام هزاران غاصب زمین افشا می شود.

در ادامه مطلب نوشته شده که از مجموع حدود 15 هزار تن که متهم به غصب زمین های دولتی در کشور اند ، نام برخی از وزرا و مقامات بلند پایه حکومت نیز شامل این فهرست می شود.

ویسا به نقل از ولسی جرگه افغانستان نگاشته که قانون جلوگیری از غصب زمین های دولتی و غیر دولتی تصویب شد و با اجرای آن حکومت تمام املاک غصب شده را دوباره بدست خواهد آورد.

محور
روزنامه محور در مطلبی می نویسد که با تصویب این قانون اکنون انتظار می رود که زمین های غصب شده توسط زورمندان در اختیار دولت قرار گیرد و غاصبین مطابق قانون مجازات شوند.

در این مطلب پرسشی مطرح شده که در شرایط کنونی چه کسی خواهد توانست که یک وزیر، معین، والی و یا هم اشخاص زورمند با نفوذ محلی را مجازات نماید؟ نویسنده در پاسخ می نویسد که شاید این خبر نا ممکن و دور از احتمال باشد.

در ادامه مطلب آمده که در دوازده سال گذشته موضوع غصب زمین در افغانستان چالش عمده و جدی در برابر برنامه های انکشافی حکومت محسوب می شود.

به باور نویسنده، در افغانستان قانون بالای افرادی که قدرتمند نیستند تطبیق می شود در بسا موارد کسانیکه تخلف اندکی را مرتکب شده اند با برخورد های قانونی مواجه شده اند.

بر اساس معلومات نویسنده، در شرایط کنونی قوه اجراییه توانایی تطبیق قانون و محاکمه غاصبین را ندارد زیرا بسیاری از مقامات بلند رتبه حکومتی، زمین های دولتی را غصب کرده اند.

نویسنده می پرسد، در این صورت کدام قدرت می تواند نام این افراد را اعلام کند و آنان را مجازات نماید؟

سرنوشت
روزنامه سرنوشت می نویسد که هر گونه اقدام در برابر غاصبین زمین در شرایط کنونی دشوار به نظر می رسد.

بر اساس معلومات نویسنده، غاصبین افراد قدرتمند اند و از امکانات دولتی، سلاح شخصی و حمایت بین المللی برخوردار اند و حلقات مافیایی قوی را تشکیل داده اند.

نویسنده برای دولت پیشنهاد می کند که با اراده قوی و تحمل برخی از مشکلات و سلب صلاحیت های حکومتی غاصبین همراه با حمایت ملت می تواند حکومت را در این امر مهم موفق گرداند.

ویدا بره کی
XS
SM
MD
LG