لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۲۱

پیشرفت های زنان تجارت پیشه در افغانستان


زمانیکه سال آینده نیروهای خارجی، افغانستان را ترک می کنند، میراث متنوع از خود به جا خواهند گذاشت. به نوشتهء گلوب اند میل، جنگ درازمدت و خونین در افغاسنتان جوانب منفی اش را داشته است، اما زنان جوان و تحصیل کردهء افغان، شاهد پیشرفت های در بخش تجارت بوده اند. سویتا درانی مدیر مارکیت تجارتی زنان هرات در این مورد چنین می گوید.
"در عرصه تجارت پیشرفت های زیادی داشته ایم، یعنی چند سال پیش وقتی کسی می شنید که یک زن تجارت میکند با عکس العمل های خیلی شدید مواجه میشدیم ولی امروز شرایط نسبت به شش هفت سال پیش خیلی بهتر شده است."

با آنکه زنان تجارت پیشهء افغان ضمن ابراز رضایت از پیشرفت ها، از موانع موجود در راه کار شان سخن گفته، می گویند:
"آزمون های امنیتی، بزرگترین منبع نگرانی آن هاست."

یک سروی که اخیرا از سوی یک سازمان غیر دولتی صورت گرفته است، نشان میدهد که دههء گذشته، پیشرفت های خوب برای زنان تجارت پیشهء افغان را در بر داشته است.
این سروی که در مورد 800 زن تجارت پیشه صورت گرفته است نشان می دهد که اکثر این زنان تجارت پیشه یی افغان گفته اند، ازدواج مانع کار آنها نیست.

96 درصد خانم های تجارت پیشه افغان از سوی خانواده هایشان حمایت می شوند. این خانم ها که اکثر آنها زنان جوان اند، به طور محتاطانهء خوشبین اند و باور دارند که با کمک و حمایت، بعد از سال 2014 میلادی هم امور تجارتی شان به خوبی به پیش خواهد رفت.

اما سویتا درانی زن تجارت پیشهء افغان و مدیر مارکیت تجارتی زنان هرات در این مورد نظر دیگر دارد. وی می گوید:
"نگرانی های از این ناحیه داریم که وقتی نیروهای خارجی از افغانستان بیرون می شوند امنیت چگونه خواهد شد؟ در نبودن امنیت، خانم ها خیلی آسیب پذیر تر خواهند بود. تجارت یعنی سرمایه گذاری و با نبودن امنیت، کسی نمی تواند با روحیهء آرام تجارت کند."

به نوشته نشریهء گلوب اند میل، سروی انجام شده، نمایانگر وضعیت تمام زنان افغان نیست، زنان مخصوصاً در مناطق دوردست افغانستان، هنوزهم با مشکلات جدی مواجه اند.

براساس ارقام سال گذشتهء انکشاف بشری در جهان، افغانستان در در بین 148 کشور جهان، در جایگاه 147 م قرار داشت.
XS
SM
MD
LG