لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۵ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۰۳

اعتصاب غذایی در زندان ولایت هرات ادامه دارد


عکس جنبهء تزیینی دارد
شاهپورصابر گزارشگر رادیو آزادی در هرات

مسوولان ریاست سارنوالی استیناف ولایت هرات می گویند، اعتصاب محبوسین زندان هرات به سومین روز آن رسید، ولی تاکنون دولت افغانستان کدام پاسخی را در مورد خواسته های آنان ارایه نکرده است.

ازسوی هم زندانیان اعتصاب کننده در تماس تلفونی با رادیوآزادی، ادعا می کنند که امروزهشت تن از عساکر امنیتی را به گروگان گرفته و در حال حاضر در چنگ شان قراردارند.

گزارش ها ازداخل محبس هرات می رساند که با گذشت هرروز به تعداد زندانیان اعتصاب کننده درداخل محبس هرات افزوده می شود.

گل احمد رامش سارنوال شهری سارنوالی استیناف ولایت هرات می گوید: "امروزبیش از دوصد تن دیگر زندانیان به اعتصاب کننده گان پیوسته اند."

آقای رامش می گوید، باپیوستن این افراد تعداد زندانیان اعتصاب کننده درمحبس هرات، به دوهزارتن می رسد.

سارنوال شهری سارنوالی استیناف ولایت هرات گفته است، این برنامه نخست از سوی مرتکبین جرایم سنگین آغازشد، ولی بدنبال آن شماری ازمجرمین جرایم جنایی نیز به آنان پیوسته اند.
ازسوی هم یکتن از زندانیان اعتصاب کننده در داخل زندان، دریک تماس تلیفونی به رادیوآزادی گفت، تازمانیکه دولت به خواسته های شان رسیده گی نکند، دست ازاعتصاب برنمی دارند.

او هم چنان ادعا کرده است که هم اکنون هشت تن ازسربازان امنیتی محبس هرات نزد زندانیان اعتصاب کننده، گروگان اند.

وی مقامات عدلی وقضایی را متهم می کند که برای این تعداد از افراد حبس های طولانی مدت را در نظرگرفته اند. او ازدولت افغانستان خواسته است تا آنان را در فرامین مختلف خویش مورد عفو ویا اینکه تخفیف مجازات نماید.

وی هشدار داده است، درصورتیکه دولت به خواسته های شان رسیده گی نکند، به اعتصاب غذایی شان هم چنان ادامه خواهند داد.

جنرال عبدالمجید صادقی مدیرعمومی زندان هرات دراین مورد از ارایهء جزییات به خبرنگاررادیوآزادی خودداری کرده است.

این اعتصاب درحالی ادامه می یابد که به گفته مسوولان ریاست سارنوالی استیناف ولایت هرات، هیات ستره محکمه و وزارت داخله افغانستان بعد ازبررسی وضعیت زندنیان اعتصاب کننده، هرات را به مقصد کابل ترک کرده اند.
گفته می شود سیدفضل الله وحیدی والی هرات نیز هیاتی را که ازنهادهای مختلف دولتی این ولایت متشکل است موظف ساخته تا به خاطرشکستاندن اعتصاب غذایی زندانیان تلاش های را انجام دهد.

در زندان ولایت هرات که گفته می شود، گنجایش حدود 1000 محبوس را دارد درحال حاضر بیش از3000 زندانی مدت حبس شان را سپری می کنند.
XS
SM
MD
LG