لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۱۸

«گزارش کمیسیون حقوق بشر در ارتباط به جرایم جنگی به نشر برسد»


شکریه بارکزی یک عضوی ولسی جرگه
برخی از اعضای ولسی جرگه افغانستان تاکید دارند که قبل از برگزاری انتخابات سال آینده گزارش کمیسیون حقوق بشر در ارتباط به جرایم جنگی به نشر برسد تا هویت افرادی که در این جنایت دخیل اند، به مردم معلوم گردد.

آنان می گویند که حکومت افغانستان در چند سال گذشته برنامهء عدالت انتقالی را قربانی برخی از مصلحت ها کرده و به همین دلیل فاصله میان مردم و حکومت بیشتر شده است.

شکریه بارکزی یک عضوی ولسی جرگه می گوید که اگر حکومت گزارش حقوق بشر را به دست نشر بسپارد این کار می تواند تاثیر مثبت در انتخابات سال آینده بجا گذارد:

« اگر شما فکر می کنید یک طرف قضیه جنایت کار است، جنایت طرف دیگر را لطفاً کتمان نکنید، سبز و سرخ جنگ کرده حالی در یک جای با هم می نشینند، ما تطبیق عدالت را می خواهیم، عدالت که متاسفانه تا امروز قربانی برخی از مصلحت ها شده است، چرا گزارش حقوق بشر که تهیه شده تاکنون به نشر نرسیده است؟ امروز اگر همین خانه صدای عدالت را بیرون کند، من باور دارم که در انتخابات آینده تاثیر خود را می توانه داشته باشد. »

کمیسیون مستقل انتخابات حدود دو سال قبل راپوری را در خصوص جنایات جنگی که در سال های 1357 الی اخیر دههء هفتاد در کشور رخ داده به گونه مستند تهیه نموده است.

اما تاکنون این گزارش به دلایل نامعلوم در اخیتار مردم قرار نگرفته است.

تقاضای نشر گزارش حقوق بشر در حالی مطرح می شوند که هفتهء گذشته څارنوالی هالند فهرست پنج هزار تن افغان را که در زمان رژیم کمونست ها در سال های 1357 و 1358 به قتل رسیدند به نشر رساند.

لالی حمید زی یک عضوی دیگر ولسی جرگه نیز بر نشر این گزارش حقوق بشر تاکید کرده می گوید که این کار می تواند مردم را در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی را کمک نماید:

« اشخاصی که در جریان سی و پنج سال گذشته افغان های بی گناه را به قتل رسانده اند و دست های شان در خون مردم آلوده اند اگر مجاهد است، خلقی است پرچمی است، طالب است و یا مردم عادی، باید از کاندیداتوری اش در انتخابات جلوگیری به عمل اید. »

قرار است این انتخابات تا کمتر از هفت ماه دیگر در کشور برگزار گردد. در این حال ریاست جمهوری افغانستان می گوید که نشر این گزارش کار کمیسیون مستقل حقوق بشر است نه حکومت.

ایمل فیضی سخنگوی ریاست جمهوری در پاسخ به یک سوال رادیو آزادی، گفت:
« حقوق بشر کمیسیون مستقل است و مسوولان این کمیسیون می تواند در ارتباط به نشر هر گونه گزارش و راپور اقدام نمایند، حکومت با نشر این گزارش مخالفت ندارد و رییس جمهور کرزی هیچ زمانی مانع نشر این گزارش نشده است. »

تلاش نمودیم تا در ارتباط به نشر این گزارش نظر کمیسیون حقوق بشر افغانستان را نیز در گزارش بگنجانیم اما پس از تلاش های مکرر مسوولان در این کمیسیون حاضر به صحبت در زمینه نشدند.

اما در گذشته مسوولان کمیسیون گفته اند که نشر این گزارش کار حکومت افغانستان و آنان به خاطر امنیت جان کارمندان شان نمی توانند دست به نشر این گزارش بزنند.

به باور برخی از کارشناسان افغان نام های یک تعداد اشخاصی که در گزارش حقوق بشر ذکر شده هم اکنون به نحوهء در حکومت اند و آنان با آوردن فشار بالای کمیسیون مانع نشر این گزارش می شوند.


مصطفی بشارت
XS
SM
MD
LG