لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۱۰

«نیروهای افغان حملات طالبان را عقب زدندند، اما با بهای گزاف»


یو اس ای تودی
روزنامه یواس ای تودی در شمارهء اخیر خود مقالهء را تحت عنوان: "نیروهای افغان حملات طالبان را عقب زدندند، اما با بهای گزاف" به نشر رسانده درقسمتی از آن می نویسد:

نیروهای امنیتی افغان درعملیات و درگیری های مرحلهء اول موسم جنگ در افغانستان حملات تهاجمی طالبان را به عقب زده اند. اما این پیروزی آنها با تلفات سنگین همراه بود.

روزنامه می نویسد، بنابراین نیروهای امنیتی افغان به آموزش نظامی موثر ضرورت زیاد دارند.

روزنامه یو اس ای تودی به نقل از نیروهای بین المللی کمک به امنیت در افغانستان یا آیساف می نویسد، قوای امینتی افغان با حمایت قوت های امریکایی و آیساف بر طالبان مسلح برتری حاصل کرده اند. اما این نیروها توان هماهنگ کردن جنگ و عملیات را تا هنوز ندارند.

روزنامه از قول فیرگس مکلاگلن یک جنرال استرالیایی می نویسد که می گوید:
« قوای افغان دلاور و غیور اند و از هر راه دشمن را مورد هدف قرار می دهند. ما آنها را تشویق می کنیم که مثلث سادهء جنگ را بیاموزند. اگر قوای افغان از نیروهای هاوان و توپخانه به طور موثر استفاده کنند، دشمن را قبل از نزدیک شدن به جبهه، از بین می برند. »

روزنامه در ادامه می نویسد: وقت برای بلند بردن توان و تقویت مهارت های قوای افغان در گذر بوده و زمان کم باقی مانده است.

ایالات متحده امریکا درحال حاضر درافغانستان 54 هزار عسکر دارد و این رقم در ماه فبروری گذشته به یک صد هزار عسکر می رسید و درنظراست که تعداد عساکر امریکایی تا پایان امسال به 34 هزارعسکر برسد.

روزنامه می افزاید، اکثریت نیروهای امریکایی تا ختم سال 2014 میلادی افغانستان را ترک می کنند وشماری اندک آنها باقی خواهند ماند. مگر در رابط با باقی ماندن این نیروها در افغانستان تاکنون کدام چوکات قانونی فراهم نه شده است.


والستریت ژورنال
روزنامهء والستریت ژورنال مقالهء را در مورد انتخابات ریاست جمهور افغانستان، ایتلاف ها، ترکیب کاندیدان و مشکلات دراین راستا مقالهء را به نشر رسانده است روزنامه در این مقاله به استعفی حاجی محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان از ولسی جرگه اشاره کرده، می نویسد:

کاندیدان ریاست جمهور و معاونین آنها باید تا ششم ماه اکتوبر ثبت نام کنند. از اینکه تعداد ازکاندیدان به تشکیل ایتلاف ها، معاملات و گفتگوها مصروف اند، هنوز کدام شخصیت مهم و سیاستمدار شناخته شده اسم اش را به طور رسمی ثبت و راجستر نکرده است.

روزنامه والستریت ژورنال می نویسد، محقق که در جریان جنگ های داخلی افغانستان یکی از جنگ سالاران بود، ضد طالبان و در ماه جون گذشته از یک حمله سوء قصد جان به سلامت برد.

او در انتخابات سال 2009 میلادی ریاست جمهوری از حامد کرزی حمایت کرد. اما بعداً از او رو گشتاند و رییس جمهور را متهم کرد که در وعده هایش وفا نمی کند و پس از آن با مخالفان سیاسی حکومت پیوست.

والستریت ژورنال می نویسد، براساس معلومات سی آی ای، هزاره ها که 9 درصد نفوس افغانستان را تشکیل میدهند، یک قوت قوی برای انتخابات به شمار می روند. زیرا آنها خیلی با قوت و اتحاد در انتخابات سهم می گیرند.
XS
SM
MD
LG