لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۴۸

یک جریان سیاسی به رهبری فوزیه کوفی اعلان موجودیت کرد


مشارکت گسترده در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان از مهمترین اهداف ایجاد جریان سیاسی "موج تحول افغانستان" خوانده شده است.

فوزیه کوفی نماینده مردم در ولسی جرگه که در راس این جریان قرار دارد انتخابات آینده را تنها فرصتی جهت ایجاد تحول سیاسی در کشور خواند.

خانم کوفی که به روز پنجشنبه در نشست اعلام موجودیت جریان سیاسی "موج تحول افغانستان" صحبت می کرد روی به میان آمدن چهره های جدید سیاسی در افغانستان تاکید کرد:

« ما می خواهیم چهره جدیدی را از سیاست افغانستان ارایه کنیم، سیاستی را که عاری از تبعیض بوده و قانون محور آن باشد.
مشارکت در انتخابات پیشرو به شکل گسترده یکی از اهداف مهم "موج تحول افغانستان" است.
انتخابات عمده ترین تحولی است که ما بزودی شاهد آن خواهیم بود، نباید افراد را که به فکر تداوم قدرت سنتی خود در افغانستان اند اجازه بدهیم تا بیشتر از این بر مردم ما حکمروایی کنند. »


خانم کوفی افزود که آنان جهت تامین عدالت اجتماعی و رفع تبعیض جنسیتی تلاش می ورزند.

حرکت سیاسی "موج تحول افغانستان" بر اساس یک پروسه مشورتی با تعدادی از احزاب سیاسی،نهاد های مدنی،افراد مستقل سیاسی،شخصیت های مدنی و شماری از جوانان ایجاد شده است.

در این اواخر ایجاد ایتلاف های انتخاباتی به هدف معرفی یک کاندید واحد برای اشتراک در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شکل گرفته اند.


اما گزارش های در مورد موجودیت اختلافات در این ایتلافات به گوش میرسند و احتمال میرود که اعضای آن نتوانند روی معرفی یک کاندید واحد به نتیجه برسند.


احمد ضیاء مسعود رهبر جبهه ملی که در نشست اعلام موجودیت "موج تحول افغانستان" حضور داشت گفت که هنوز هم محور سیاسی افغانستان در بسیاری نقاط کشور روی محورهای قومی و قبیلوی استوار است.

آقای مسعود تاکید کرد تا زمانی که هویت های قومی به نفع یک هویت ملی تغییر نکنند دشوار خواهد بود تا شاهد یک تحول بزرگی اجتماعی و سیاسی در کشور بود.

وی ابراز امیدواری کرد که این حرکت سیاسی جدید بتواند در ایجاد یک تحول بزرگ در کشور نقش بازی کند:
« آروز دارم این حرکت سیاسی جدید بتواند در نهادینه ساختن دیموکراسی و تقویه جامعه مدنی در کشور نقش مهمی را بازی کند.
امید دارم موج تحول افغانستان به گونه واقعی بتواند تغییرات بزرگی را در زنده گی اجتماعی مردم افغانستان ایجاد کند. »


یک جریان سیاسی به رهبری فوزیه کوفی اعلان موجودیت کرد
یک جریان سیاسی به رهبری فوزیه کوفی اعلان موجودیت کرد


بر بنیاد گزارش ها بحث ها میان برخی از شخصیت های سیاسی و احزاب در افغانستان ادامه دارند و امکان آن موجود است که شماری از ایتلاف های دیگر هم پیش از انتخابات در این کشور شکل بگیرند.

ایجاد ایتلاف ها قبل از برگزاری انتخابات آینده در افغانستان در راستای جلوگیری از تعدد کاندیدان مهم توصیف می شود.

اما با آن که حدود 10 روز از آغاز پروسه ثبت نام کاندیدان ریاست جمهوری و شورا های ولایتی سپری شده تا کنون کدام ایتلاف و یا حزب در افغانستان نتوانسته کاندید مشخص خود را رسماً اعلام کند.


سحر لیوال
XS
SM
MD
LG