لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۳ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۲۹

محمد خان: عبدالهادی ارغندیوال به حیث معاون عبدالله عبدالله کاندید نخواهد بود


عبدالهادی ارغندیوال
معاون حزب اسلامی تحت رهبری عبدالهادی ارغندیوال می گوید، رییس این حزب به حیث معاون داکتر عبدالله خود را در انتخابات کاندید نخواهد کرد.

قبل از این از قول رهبران ایتلاف ملی خبر داده شده بود که گفته اند در انتخابات پیشرو کاندید آنها داکتر عبدالله می باشد و معاونین وی یکی رهبر حزب وحدت محمد محقق و دیگرش رهبر حزب اسلامی عبدالهادی ارغندیوال خواهد بود.

معاون حزب اسلامی انجنیر محمد خان در مصاحبه با رادیو آزادی تایید نمود که حزب و جمیعت بین خود صحبت کرده اند:

« توافقات بین حزب و جمیعت تنها برای انتخابات نیست بلکه برای حل تمام مسایل بین آنها می باشد. در رابطه با انتخابات سال 2014 به این موضوع توافق شده است که کاندید ریاست جمهوری از جمعیت می باشد و این توافق بر داکتر عبدالله صورت گرفته. معاون اول از حزب اسلامی خواهد بود اما برای مقام معاون اول چیزی که در مطبوعات گفته شده که گویا عبدالهادی ارغندیوال خواهد بود، بر او توافق نشده بلکه شخصی دیگری معرفی خواهد شد.»

در این مورد که حزب اسلامی به عوض ارغندیوال چه شخصی را به حیث معاون اول داکتر عبدالله پیشنهاد می کند، آقای محمد خان جواب واضح نداده گفت که تصمیم نهایی تا حال اتخاذ نشده است.

او همچنان افزود که حزب اسلامی و جمیعت اسلامی برای از بین بردن خصومت های قبلی و ایجاد یک موقف مشترک در انتخابات ریاست جمهوری مذاکره کرده اند:

« هدف توافق بین حزب و جمعیت اینست که مشکلات بین دو تنظیم حل شود، برنامه های مشترک بین آنها پیش برده شود، رقابت ها، مخالفت ها و خصومت های قبلی که بین این دو تنظیم در سطح ولایات وجود داشت، رفع گردد.»

در سال 1371 بعد از سقوط نظام کمونیستی در افغانستان، حزب اسلام و جمعیت و دیگر تنظیم ها در کابل و شهر های دیگر جنگ های خونین را آغاز کردند که در نتیجه آن هزاران انسان کشته و زخمی شده و ثروت های کشور به تاراج رفت.

به نظر کارشناسان، نه تنها مبارزات انتخاباتی حزب و جمعیت بلکه از همه تنظیم های دیگر در افغانستان بنیاد قومی دارند.

زبیر شفیقی مدیر مسوول روزنامه ویسا می گوید، در افغانستان طوری که انتظار می رفت، دیموکراسی نمو نکرد و به همین دلیل کمپاین کاندیدان انتخابات هم بنیاد قومی دارد:

« برای مردم سالاری و دیموکراسی، علاوه بر آن که احزاب قوی به وجود نیامد رهبران توانمند هم سر بلند نکردند. مردم از حدود سمت و منطقه بیرون نشدند. این عمل در انتخابات پیشرو برای مردم و کشور یک خالیگاه کلان می باشد و مردم را با مشکلات و نگرانی های عمیق روبرو ساخته است.»

انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی در افغانستان در ماه حمل سال 1393 مد نظر می باشد.

روند ثبت نام کاندید ها در 25 سنبله آغاز شد و تا 14 میزان دوام خواهد کرد، اما از جمله کاندید های مهم تا هنوز هیچکس نام خود را رسماً ثبت نکرده ست.
XS
SM
MD
LG