لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۰۰

برنامه توزیع کارت های رایدهی توسط تیم های سیار آغاز میشود


ضیاالحق امرخیل رییس دارالانشاء کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان
کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید، برنامه توزیع کارت های رای دهی برای مردم را ازطریق تیم های سیار در سراسر این کشور آغاز می کند.

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات می گویند، پروسه توزیع کارت از طریق تیم های سیار را برا ی مدت یک و نیم ماه در سراسر کشور به خصوص در نقاط دور دست راه اندازی می کنند.

ضیاالحق امرخیل رییس دارالانشاء این کمیسیون به روز جمعه در صحبت با رادیو آزادی گفت، تلاش می شود به کسانی کارت رای دهی توزیع گردد که تا حال موفق به گرفتن کارت از مراکز ثبت نام نشده اند.

آقای امرخیل همچنان گفت، در این پروسه بیشتر تلاش می گردد تا زمینه توزیع کارت برای زنان مساعد شود:

« مرحله سوم ثبت نام فردا بخیر در سراسر افغانستان آغاز می شود، مراکزی را که کمیسیون مستقل انتخابات به سطح ولسوالی ها دارند می خواهند که آن را به قریه جات به گونه سیار بفرستد تا به خواهران و برادران که کارت نگرفته اند، کارت بگیرند و در انتخابات شرکت کنند.»

به اساس معلومات کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، این پروسه الی هژدهم ماه عقرب ادامه می یابد.

کمیسیون مستقل انتخابات تا حال در دو مرحله پروسه توزیع کارت رای دهی را از طریق مراکز ثابت در مرکز و ولایات افغانستان راه اندازی کرده است.

اما شماری از نهاد های جامعه مدنی در افغانستان از اندک بودن مراکز انتقاد کرده و خواهان ایجاد تیم های سیار از سوی کمیسیون مستقل انتخابات شده اند.

این نهاد ها گفته اند که بیشتر زنان نتوانسته اند به نسبت مشکلات صعب العبور بودن راه ها، مشکلات امنیتی و سنتی بودن جامعه افغانی به این مراکز مراجعه نمایند.

در این حال بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان یا (فیفا ) از این کار کمیسیون استقبال کرده اما می گوید ممکن به نسبت مشکلات امنیتی این کار موفقانه انجام نشود.

جان داد سپین غر رییس اجراییوی این بنیاد روز جمعه به رادیو آزادی گفت، ممکن در این پروسه هم شماری از مردم کارت ها را به گونه غیر قانونی بدست بیاورند:

« تیم های سیار یگانه منفعت اش اینست که مخصوصاً خواهرانِ که نتوانسته اند در پروسه قبلی کارت بگیرند، ولی در عین حال ممکن این تیم ها به مشکلات جدی دیگر نیز رو برو شوند که اول ناظرین رفته نمی توانند، نظارت کرده نمی توانند، مطبوعات رفته نمی توانند امکان دارد توزیع کارت ها از طریق این تیم ها صورت بگیرد اما اگر از لحاظ امنیتی به مشکل روبرو گردند بالای افکارعامه تاثیرات منفی خواهد داشت.»

وی به این باور است که ارگان های امنیتی نیز نخواهد توانست تا امنیت این تیم ها را تامین نماید.

اما مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات می گویند از ادارات امنیتی تقاضا کرده اند تا حین توزیع کارت، تدابیر امنیتی را برای تیم های سیار این کمیسیون اتخاذ نمایند.

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات می گویند در نظر دارند الی ختم پروسه برای چهار میلیون تن کارت های رای دهی را توزیع کنند.

جاوید حسن زاده
XS
SM
MD
LG