لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۴۷

نواز شریف: افغانان باید آیندهء کشور شان را خود تعیین کنند


نواز شریف صدراعظم پاکستان
صدراعظم پاکستان گفت، افغانان باید سرنوشت شان را خود تعیین کنند و پاکستان از رهبری افغانان در پروسه صلح و آشتی حمایت می کند.

نواز شریف که در اسامبلی عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک صحبت می کرد گفت:

« مردم افغانستان تعیین کنندهء سرنوشت کشور شان می باشند و باید که چنین باشد. ما به رهبری افغانان از یک پروسهء گستردهء حمایت می کنیم که برای آشتی ملی راه را هموار سازد.»

نواز شریف صدراعظم پاکستان تاکید کرد، کشورش در امور داخلی افغانستان مداخله نکرده و در این مورد به رییس جمهور افغانستان حامد کرزی نیز اطمینان داده است:

« به ریس جمهور کرزی اطمینان دادم که پاکستان نمی خواهد در امور افغانستان دخالت کند و نه از کدام گروه خاص در این کشور حمایت می کند. در حقیقت ما صمیمانه امیدواریم که افغانان برای صلح، رفاه و انکشاف کشور بزرگ شان متحد شوند.»

در این حال تعدادی از کارشناسان سیاسی افغان به این باور اند که اردو و به طور خاص ادارهء استخبارات پاکستان آی اس آی بر سیاست های خارجی این کشور کاملاً حاکم بوده و حکومت های ملکی تاکنون در رابطه با تغییر پالیسی ها در پاکستان کدام تاثیر نداشته اند.

نصرالله ستانکزی استاد پوهنځی حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل و کارشناس امور سیاسی افغان در این مورد به رادیو آزادی گفت که علاقمندی پاکستان برای بهبود روابط با هند، فشار های بین المللی و تهدید های ناشی از نا امنی ها در داخل پاکستان امکان دارد سبب شده باشد تا اسلام آباد در پروسه صلح افغانستان تلاش های جدی نماید.

صدراعظم پاکستان در این سخنرانی اش در اسامبلی عمومی سازمان ملل متحد به بهبود روابط با هند نیز تاکید کرد.

نواز شریف گفت، اسلام آباد و دهلی جدید به خاطر رقابت های تسلیحاتی، منابع گستردهء را از دست داده اند. او گفت، آنها می توانستند از این منابع برای رفاه اقتصادی مردم خود استفاده کنند، اما این فرصت هنوز باقی است.

نواز شریف در بیانیه اش همچنان از ایالات متحدهء امریکا خواست تا حملات طیارات بی پیلوت در پاکستان را متوقف کند.
XS
SM
MD
LG