لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۰۲

عروسی یک جوان در جوزجان به سبک کلاسیک برگزار شد


تعدادی از جوانان ترکمن در شهر شبرغان مراسم عروسی یک دوست شان را به سبک کلاسیک برگزار کردند.

عروسی ترکمن ها یکی از مراسم سنتی این قوم در افغانستان است. مراسمی به یاد گار مانده از روز گاران کهن که هر چند در جریان 30 سال جنگ از دامنهء آن کاسته شده است، اما امروز تعدادی از جوانان ترکمن در شبرغان این مراسم و عنعنه را دوباره زنده ساختند.

مراسم عروسی یک جوان ترکمن در شبرغان با نواختن دهل، سُرنی و کجاوه انجام یافت.

عبدالبشیر حکیمی یک تن از جوانان اشتراک کننده در این مراسم عروسی و مدیر مسوول هفته نامه صحرا در شبرغان گفت، در گذشته ها عروسی ترکمنان شمال افغانستان که به شیوه خیلی کلاسیک رواج داشت به کلی از بین رفته بود و این مراسم به شکل غربی در این روز ها برگزار می شود.

حکیمی می گوید، تعدادی از جوانان ترکمن تصمیم گرفتند تا بخاطر اعادهء همان رسوم و عنعنات گذشتهء تر کمن ها، یک ابتکار را به خرچ بدهند.

وی همچنان گفت، جوانان شبرغان همان شیوه، رسم و رسومی را که از گذشته برای شان میراث مانده است، امروز آن را در مراسم عروسی عبدالجبار بازار، یک تن از جوانان روشن فکر ترکمن دوباره احیا نمودند:

«از این که در وطن ما جنگ و دربدری دوام دارد، بعضی رسم و رواج های که هر قوم از گذشته با خود داشت، آهسته آهسته در حال از بین رفتن است. ما تلاش کردیم تا رسم و رواج های که از کشور های بیگانه رخنه کرده آن را از بین ببریم و به عوض آن رسم و رواج های وطنی خود را دوباره رواج بسازیم تا دیگران هم از ما بیاموزند .»

آقای حکیمی می گوید، این تلاش ها بخاطر تبارز رسم و عنعنات ملیت ترکمن که تعدادی از جوانان از آن بیخبر بودند در شهر با اشتر، کجاوه و گشت زنی صورت گرفت تا آنها هم از این رسم و رواج ها بیاموزند.

اما در حال حاضر در شهر شبرغان و دیگر شهر های افغانستان مراسم شهر گشتک عروسی جوانان بالعموم در بین تمام اقوام ساکن در افغانستان با موتر های قیمتی به شکل غربی صورت می گیرد.

گزارشگر: محمد عالم رحمانیار
XS
SM
MD
LG