لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۱۲

زلمی رسول: مقابله با تروریزم و افراط گرایی باید ادامه یابد


زلمی رسول وزیر خارجهء افغانستان
وزیر خارجهء افغانستان می گوید که کشورش آمادهء خروج نیرو های خارجی از افغانستان است.

زلمی رسول در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد دیروز در نیویارک هشدار داد که تروریزم و افراطگرایی هنوز هم یک تهدید پنداشته می شوند:

«همه کشور های منطقهء ما و همه دوستان و متحدان ما در جامعهء جهانی باید قاطعانه به مقابله با تروریزم و افراطگرایی ادامه بدهند که بزرگ ترین چالش پنداشته می شوند و امنیت و ثبات و همچنین زندگی مردم را به مخاطره می اندازند. همچنان با لانه های تروریزم و افراطگرایی باید مقابله شود و نظام ها در منطقه باید مورد حمایت قرار گیرند.»

آقای رسول افزود که افغانستان پس از بیش از سه دهه جنگ اکنون با داشتن نهاد های دولتی فعال در مسیر دیموکراسی به پیش می رود.

وزیر خارجهء افغانستان همچنین گفت که روند انتقال از هنگام حمله به رهبری امریکا در سال 2001 میلادی که طالبان را از قدرت برانداخت رو به اتمام است.

آقای رسول افزود که حکومت افغانستان روی مذاکرات و مصالحه با طالبان هم کار می کند:

« موازی با تلاش های جاری ما به هدف تقویت ظرفیت و توانایی های نیرو های امنیت ملی، حکومت افغانستان پروسهء سیاسی صلح و مصالحه را با طالبان هم دنبال می کند. اصول و شرایط این پروسه روشن است: احترام به قانون اساسی که حقوق کامل مردان و زنان را تضمین می کند، حفظ و بهبود دستآورد های دههء گذشته و دست کشیدن از خشونت علیهء مردم.»

اما در پهلوی این سخنان امیدوار کنندهء آقای رسول، سخنان هشدار دهندهء هم به گوش می رسند.

به همین تازگی، ناوی پیلی مقام ارشد سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در کابل گفت که وضعیت حقوق بشر در افغانستان روز به روز خراب تر شده می رود.

خانم پیلی با تاکید گفت که حکومت افغانستان دست آورد های حقوق بشری را نباید قربانی سیاست، صلح و انتخابات آینده سازد.

از سوی دیگر، مسالهء امضای قرار داد امنیتی میان کابل و واشنگتن نگرانی ایجاد کرده است.

این قرارداد امنیتی مشخص خواهد ساخت که به چی تعداد از سربازان امریکایی پس از سال 2014 میلادی در افغانستان باقی خواهند ماند.

رییس جمهور کرزی گفته است که حکومتش در امضای این قرارداد عجله ندارد.

اما، یک مقام ارشد وزارت دفاع امریکا گفته است اگر مذاکرات روی امضای این قرارداد ناکام بماند، برای افغانستان غم انگیز خواهد بود.
XS
SM
MD
LG