لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۲۷

صد ها تن در هرات خواهان به تعویق افتادن برگزاری انتخابات شدند


صد ها تن از باشنده گان ولایات مختلف افغانستان در همایشی در ولایت هرات در غرب افغانستان خواهان تعویق زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی از سال دو هزار و چهارده به دو هزار و هجده میلادی شدند.

آنان می گویند، تا زمانیکه حکومت افغانستان زمینه گفتگو های صلح با گروه طالبان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار را مساعد نسازد برگزاری انتخابات مفهومی برای مردم افغانستان نخواهد داشت.

با آن که تلاش ها به خاطر راه اندازی انتخابات آینده ریاست جمهوری و شورا های ولایتی جریان دارد، اما شماری از نهاد ها نبود امنیت در مناطق مختلف افغانستان را بزرگ ترین چالش سر راه انتخابات پیش روی مطرح می کنند.

شورای بزرگ قندهار در ولایت هرات امروز در همایشی میزبان باشندگان ولایات مختلف افغانستان بوده است.

اشتراک کنندگان در این همایش از وضعیت امنیتی در مناطق مختلف افغانستان انتقاد کرده و از نهاد های مسوول خواهان تعویق زمان برگزاری انتخابات شدند.

مولوی مفتی حق نواز که خود را نماینده زون شمال افغانستان معرفی می کند به خبرنگاران گفت، این امر زمانی می تواند تحقق یابد که دولت افغانستان گفتگو های صلح را با طالبان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار انجام دهد.

حاجی غلام یحیی یکی دیگر از اشتراک کننده گان این همایش تاکید دارد، تا زمانیکه امنیت سرتاسری در افغانستان تامین نشود، انتخابات با مشکلات بزرگ همراه خواهد شد.
او می گوید، در حال حاضر مناطق دور از شهر ها در تمام ولایات افغانستان با چالش های بزرگ امنیتی مواجه بوده و افراد واجد شرایط رای دهی به خاطر موجودیت مخالفان مسلح دولت نمی تواند در انتخابات اشتراک ورزند.

از سوی هم حاجی فیض محمد کاکر مسوول ارتباطات شورای بزرگ قندهار در ولایت هرات می گوید، نمایندگان بیش از ده ولایت افغانستان در این همایش اشتراک دارند.

او هم چنان پیشنهاد می کند که به خاطر حل مشکلات کنونی و رسیدن به صلح سراسری در افغانستان، لویه جرگه دایر وح کومت موقت سر کار آید.

با همه این ها، ولایت هرات جای که همایش امروز در آن راه اندازی شد هم اکنون هفده مرکز رای دهی آن تحت تهدیدات امنیتی قرار دارد.

طارق آرین مسوول ارتباطات و روابط خارجی کمیسیون انتخابات این ولایت می گوید، تلاش ها به خاطر از بین بردن مشکلات امنیتی در این مراکز از سوی مقامات امنیتی جریان دارد.

به گفته آقای آرین، این هفده مرکز در چهار ولسوالی مختلف هرات موقعیت داشته و مقامات امنیتی وعده داده اند تا رسیدن زمان برگزاری انتخابات، این مشکلات را برطرف خواهند کرد.

گفته می شود که چند ماه قبل همایش مشابه در کابل پایتخت افغانستان و چند ولایت دیگر این کشور نیز برگزار شده بود.
این برنامه ها در حالی تدارک داده می شود که شش ماه دیگر به زمان برگزای انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی افغانستان باقی مانده است.

این چانه زنی ها در حالی صورت می گیرد که نزدیک به ده روز دیگر تا زمان ختم ثبت نام کاندیداتوری نامزدان انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است ولی تاکنون تنها یک تن به صورت رسمی خود را به این سمت نامزد کرده است.

شاه پور صابر، هرات
XS
SM
MD
LG