لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۲۹

ملاقات رهبران هند و پاکستان، فرصت تازه برای بهبود روابط دو کشور


ملاقات میان صدر اعظم های هند و پاکستان می تواند یک فرصت تازه برای بهبود روابط میان هر دو کشور باشد.

قرار است نواز شریف و من موهن سنگهـ به روز یکشنبه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویارک با هم ملاقات کنند.

این اولین ملاقات هر دو صدراعظم از دو کشور رقیب بعد از برنده شدن نواز شریف در انتخابات ماه می سال جاری در پاکستان خواهد بود.

اگر چه نواز شریف این ملاقات را یک آغاز جدید برای هر دو کشور خوانده ولی به نظر می رسد که من موهن سنگهـ پس از حمله اخیر شورشیان در منطقه جنجال برانگیز کشمیر، توقعات کم از این ملاقات دارد.

شورشیان به روز پنجشنبه گذشته بالای یک پوسته امنیتی هند واقع در منطقه کشمیر تحت تسلط هند حمله کردند.
من موهن سنگهـ صدراعظم هند در ملاقاتی که به روز جمعه با رییس جمهور امریکا داشت گفت:
« پاکستان تا هنوز به حیث محور و مرکز تروریزم باقی مانده است.»

ولی نواز شریف به روز جمعه در سخنرانی اش در اسامبلی عمومی سازمان ملل متحد گفت: اسلام آباد و دهلی جدید به خاطر رقابت های تسلیحاتی، منابع گستردهء را از دست داده اند.

اختلافات میان هند و پاکستان بالای منطقه جنجال بر انگیز کشمیر از 1947 زمانیکه دو کشور از هم جدا شدند تا اکنون جریان دارد و اکنون این دو کشور رقیب هسته یی در جنوب آسیا، از نفوذ یک دیگر در افغانستان پس از خروج نیرو های خارجی از آنجا نگران اند.

خبرگزاری اسوشیتد پرس از قول یک دیپلومات سابق امریکا که در حال حاضر عضو مرکز مطالعات استراتیژیک و بین المللی در نیویارک است، در رابطه به ملاقات میان نوازشریف و من موهن سنگهـ نوشته «وقت آن رسیده که آنها با هم ببینند.»

کارل اندر فورت افزوده: «تلاش برای حل مسایل میان هند و پاکستان در این ملاقات به حیث صدراعظم، اولین فرصت برای نواز شریف و آخرین فرصت برای من موهن سنگهـ است. من موهن سنگهـ به آنچه که ایجاد روابط نیک با پاکستان بار ها گفته است، می تواند برسد.»
XS
SM
MD
LG