لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۹ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۲۸

توقف در کار برخی ادارات فدرالی امریکا آغاز شد


شب گذشته بعد از آنکه کانگرس امریکا نتوانست در مورد یک بودجهء موقت که فعالیت ادارات فدرالی آن کشور را تمویل می کرد، به توافق برسد؛ برای نخستین بار در 17 سال که گذشت، ادارت فدرالی امریکا مجبور شده اند، کارهایشان را متوقف سازند.

اما اردوی امریکا، خدمات حیاتی لازمی برای امنیت ملی، خدمات پوستی، کنترول ترافیک هوایی، کنترول سرحدات و ارگان های حفظ و حراست از قوانین به فعالیت شان ادامه می دهند.

پارک های ملی، موزیم ها و ابدات تاریخی به شمول مجسمهء آزادی امریکا مسدود خواهد بود. از جملهء دو ملیون کارمند ادارات فدرالی امریکا در نهایت حدود 1.2 ملیون تن آنها از این ناحیه متاثر خواهند شد. آنها مجبور می شوند در خانه هایشان باقی مانده، برایشان معاش داده نمی شود.

تا هنوز معلوم نیست که توقف در فعالیت ادارات فدرالی امریکا برای چه مدت ادامه خواهد یافت. توقف طولانی در فعالیت آن ها می تواند بر اقتصاد امریکا و جهان تاثیر کند.
بارک اوباما رییس جمهور امریکا با هوشدار از عواقبی که می تواند توقف ادارات فدرالی امریکا داشته باشد، گفته است:
«ما تهداب اقتصاد و سیستم مالی جهان هستیم. واحد پولی ما، واحد پولی ذخیرهء اسعار جهان است و ما با آن غیر محتاطانه برخورد نمی کنیم. یقیناً اجازه نخواهیم داد، تفاوت ها در پالیسی داخلی در مورد مسایلی که به بودجه ارتباطی ندارد، نه تنها اقتصاد، ما بلکه اقتصاد جهان را با خطر مواجه سازد.»

بارک اوباما رییس جمهور امریکا همچنان در یک پیام ویدیویی خطاب به عساکر امریکایی با ابراز اینکه عملیات اردوی آن کشور در افغانستان و سایر مناطق جهان ادامه خواهد داشت، گفته است:
«عملیات های نظامی جاری، مانند تلاش های ما در افغانستان ادامه خواهد یافت. اگر در اردو مصروف خدمت هستید، ما یقینی خواهیم ساخت همهء آنچه را که برای پیروزی به آن نیاز دارید، تهیه شود. کانگرس سندی را تصویب کرده است، من هم آن را امضا می کنم و براساس آن، معاش شما به وقت آن می رسد. ما روی آنچه که این توقف در کار ادارات، برای شما یا فامیل های تان به همراه خواهد داشت، تمرکز خواهیم کرد.»

دلیل اساسی اختلاف اینست که جمهوریخواهان که در کانگرس امریکا اکثریت را دارند، با قانون جدید خدمات صحی که سر از تاریخ اول اکتوبر نافذ شده است، مخالف اند. جمهوریخواهان می گویند، حکومت امریکا پول خیلی زیاد را مصرف می کند و قانون جدید خدمات صحی، کسر بودجهء 16.7 تریلیون دالری آن کشور را افزایش خواهد داد.

نخست جمهوریخواهان می خواستند با قطع منابع تمویل از قانون جدید خدمات صحی ممانعت کنند.

مجلس سنای امریکا که در کنترول دموکرات ها قرار دارد، هیچ نوع تغییر را در قانون جدید خدمات صحی نمی پذیرد.

انتظار می رود، اعضای مجلس سنا و کانگرس امریکا برای تصویب یک قانون احتمالی جدید به کارشان ادامه دهند.

تاثیر توقف فعالیت ادارت فدرالی امریکا را همین اکنون می توان در عدم اعتماد و تنزیل بازارهای اقتصادی مشاهده کرد. به عقیدهء کارشناسان اگر این بحران ادامه یابد، می تواند عکس العمل شدید و عواقب اقتصادی را در سطح جهانی در قبال داشته باشد.

please wait

No media source currently available

0:00 0:02:49 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG