لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۰۸

جاپان با پروژهء سواد آموزی پولیس افغان کمک مالی می کند


وزرات داخله افغانستان ابراز امیدواری کرده است که با تطبیق مرحله دوم برنامهء سواد آموزی پولیس، تا سال 2015 میلادی تمام سربازان این وزارت، باسواد شوند.

مقام های این وزارت به روز سه شنبه در مراسم عقد قرارداد کمک سه میلیون دالری جاپان برای آغاز این مرحله گفته اند که بلند بردن سطح سواد پولیس یکی از اهداف اساسی وزارت داخله را تشکیل میدهد.

معشوق سیلاب رییس عمومی تعلیم و تربیه پولیس پایین بودن سطح سواد این نیروها را یکی از مشکلات اساسی وزارت داخله عنوان کرده گفت که برای حل این معضله تلاش ها جریان دارد:

« تا فعلاً ما سی و سه هزار نفر در صنوف داریم فقط آنهای که تا حالا تنظیم نشده اند هفده هزار نفر اند که به اساس همین برنامه که تفاهمنامه اش امضا شد، آنها نیز برای کسب آموزش تنظیم می شوند. این پروگرام تا سال 2015 ادامه می یابد و از دوره موقت به وجود آمده است، اما در سال 1388 به شکلی که تمام دوستان بین المللی با ما کمک کردند، این پروگرام ادامه دارد. »

آقای سیلاب افزود که جاپان در دوازده سال گذشته در بخش های مختلف به شمول آموزش ترینران و استادان، این وزارت را کمک کرده است.

وی همچنان گفت که هم اکنون در نزده ولایت افغانستان به شمول، قندهار، زابل، پکتیا، خوست، لوگر و یک تعداد از ولایات شمالی برنامه های سواد آموزی پولیس به کمک مالی جاپان، جریان دارد.

سفارت جاپان در کابل می گوید که از سال 2001 میلادی تاکنون 900 میلیون دالر را به هدف حمایت از برنامه های انکشافی وزارت داخله، حکومت افغانستان را کمک کرده است.

برنامهء سواد آموزی برای توانمند سازی پولیس که درسال 2011 آغاز شده نیز جزء از کمک های مالی جاپان می باشد که در همکاری با دفتر یونسکو در کابل تطبیق می گردد.

شاژدافیر جاپان در کابل در محفل آغاز مرحله دوم سواد آموزی پولیس گفت که آنها بر ادامه کمک های شان با افغانستان متعهد اند و تلاش می کنند تا زمینه بهتر سواد آموزی را برای پولیس، فراهم نمایند.

آقای میده آغاز برنامه سواد آموزی برای پولیس افغان را در شرایط کنونی افغانستان، یک ضرورت مبرم عنوان کرد:

« افغانستان در یک مرحله بسیار حساس قرار دارد که واگذاری مسوولیت امنیتی نیز جزء آن می باشد که باید تا ختم سال 2014 به اتمام برسد.
این موضوع برای افغانستان بسیار مهم است که برای تامین ثبات و صلح در این کشور، یک نیروی مناسب امنیتی بسازد.
با در نظرداشت همین مساله، دولت جاپان امکانات مالی را برای بلند بردن سطح کیفیت در وزارت داخله به افغانستان فراهم ساخته است. »


به اساس معلومات وزارت داخله در حال حاضر 157 هزار پولیس در سرتاسر کشور مصروف تامین امنیت اند.

مقام های این وزارت در حالی از تطبیق برنامهء سواد آموزی برای این نیروها سخن می زنند که در بسیاری از مناطق کشور مردم از برخورد نا مناسب پولیس شاکی اند.

برخی از کارشناسان مسایل نظامی می گویند که پایین بودن سطح سواد پولیس سبب شده تا آنان در برخی موارد، با مردم برخورد نا درست نمایند.


جمشید حبیب زاده
XS
SM
MD
LG