لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۵۰

عملیات لاپراسکوپی برای نخستین بار در شفاخانه استقلال صورت گرفت


وزارت صحت عامهء افغانستان در نظردارد تا اجرای عملیات های بطنی توسط ماشین لاپراسکوپی را به تمام شفاخانه های دولتی رایج سازد.

مسوولان وزارت صحت افغانستان می گویند که راه اندازی برنامه آموزشی و استفاده از ماشین لاپراسکوپی در شفاخانه استقلال، سهولت های زیاد را در بخش عملیات های بطنی ایجاد می کند.

داکتر ثریا دلیل به روز سه شنبه در شفاخانه استقلال گفت عملیات لاپراسکوپی بدون شق کردن جلد انجام شده و مریض بدون احساس درد، در وقت کم و مصرف اندک تحت عملیات قرار می گیرد.

به گفتهء خانم دلیل، این نخستین بار است که از ماشین لاپراسکوپ در یکی از شفاخانه های دولتی استفاده صورت می گیرد و تلاش می کنند تا آن را در سایر شفاخانه ها نیز گسترش دهند:

« این کار هایست که سبب می شود مریضان ما که به خاطر این گونه عملیات ها به خارج سفر می کردند، اکنون در داخل کشور فراهم شده است این کار در قسمت تداوی مریضان تاثیرات چشمگیر دارد وزارت در جهت تهیه سامان و ماشین لپرسکوپی و تجهیز دیگر شفاخانه ها با این ماشین در شفاخانه های مرکز و ولایات متعهد است.»

خانم دلیل افزود که برای استفاده از این ماشنیری آنان برنامه آموزشی هشت ماهه را برای نه تن از کارمندان وزارت صحت نیز آغاز کرده اند.

به گفته مسوولان وزارت صحت، مصرف این برنامه آموزشی به مبلغ دوصد هزار دالر امریکایی از سوی کشور ایتالیا پرداخت می گردد.

در این برنامه کارمندان در شفاخانه استقلال زیر نظر یک ترینر متخصص افغان در بخش های تیوری و عملی آموزش می بینند.

داکتر علی ایشان رییس شفاخانه استقلال در صحبت با رسانه ها گفت که توسط ماشین لاپراسکوپی امراض کیسه صفرا، درد های بطنی، اپندکس و برخی امراض دیگر تشخیص و عملیات می گردند:

« عملاً با همین تریننگ این عملیات ها هم در شفاخانه استقلال آغاز شد، این عملیات ها فعلاً توسط استاد که با وی موافقه شده در هفته دو روز روزانه چهار عملیات لپراسکوپی را در شفاخانه استقلال انجام خواهیم داد.»

چند هفته قبل وزارت صحت به همکاری کشور سلواک نخستین بخش تشخیص و تداوی مرض معده معایی را با تجهیزات پیشرفته در شفاخانه وزیر اکبرخان افتتاح نمود.

مسوولان وزارت صحت می گویند، با نصب و منتاژ وسایل پیشرفته طبی در شفاخانه ها این وزارت گام های عملی برای ارایه خدمات بهتر به مردم در کشور برداشته است.

انتقاد های موجود اند که نبود داکتران مسلکی و با تجربه در شفاخانه های دولتی سبب شده تا از این وسایل استفاده درست صورت نگیرد.

اما وزارت صحت می گوید، تلاش ها به هدف بلند بردن ظرفیت کارمندان صحی این وزارت از چند سال به این طرف ادامه دارد.

جاوید حسن زاده
XS
SM
MD
LG