لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۴۴

اعتصاب غذایی زندانیان هرات به پایان رسید


زندانیان زندان هرات بعدازسپری کردن 9 روز از اعتصاب غذایی شان به این روند پایان دادند. این اعتصاب بعد از آن پایان یافت که هیات مرکزی به اعتصاب کننده گان وعده داده است که دوسیه های شان را تکمیل وبه خواست های دیگر قانونی شان رسیده صورت خواهد گرفت.

بعد از گذشت 9 روز، هیات با صلاحیت از سوی رییس جمهور کرزی ازکابل وارد هرات شد تا وضعیت زندانیان را بررسی کند. سرانجام در اولین گفتگوهای انجام شده میان نماینده گان زندانیان اعتصاب کننده با این هیات، زندانیان دست از اعتصاب غذایی شان برداشتند.

سید وحید قتالی رییس شورای ولایتی هرات به رادیو آزادی گفت، این روند بعد از آن پایان یافت که رییس جمهور افغانستان هیات با صلاحیت را به ریاست قاضی گل رحمان رییس کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی همراه با نماینده گان دیگر نهاد به هرات فرستاده است تا مشکلات زندانیان اعتصاب کننده را به صورت جدی پیگیری کنند.

آقای قتالی می گوید این هیات شامل بیست پنج تن از نهادهای مختلف مرکزی از جمله ستره محکمه، لوی څارنوالی، وزارت های داخله و دفاع و شماری از نماینده گان مردم افغانستان در ولسی جرگه اند که از روز گذشته به بررسی این رویداد پرداخته اند.

او گفت هیات یادشده به اعتصاب کننده گان قول داده است تا به تمام مشکلات قانونی شان رسیده گی کرده وعرایض آنانرا به رییس دولت افغانستان خواهد فرستاد. اعتصاب غذایی بیش از دوهزار زندانی در ولایت هرات در حالی پایان داده می شود که روز گذشته بیش از سه صد تن از خانواده های زندانیان در مقابل ساختمان ولایت هرات تظاهرات کرده اند.

آنان از مقامات دولتی خواهان آن شدند تا تلاش های شان را به خاطر پایان دادن به اعتصاب غذایی این تعداد از افراد انجام دهند. گفته شده است که در جریان 9 روز از اعتصاب غذایی زندانیان در ولایت هرات ده ها تن دهان شان را دوخته و شماری نیز در وضعیت بد صحی قرارگرفته اند.

این اطلاعات بعد از آن جدی شده است که شب گذشته شماری از زندانیان که در جریان اعتصاب غذایی به مشکلات بد صحی دچار شده اند از سوی مسوولان محبس هرات به شفاخانه حوزه انتقال داده شد.

مسوولان در شفاخانه حوزه هرات می گویند در پهلوی تداوی تعدادی از زندانیان اعتصاب کننده در داخل شفاخانه دولتی هرات حدود بیست تن از داکتران به خاطر تداوی مریضان به کلینیک محبس هرات فرستاده شدند.

این رویداد بعد از آن صورت گرفت که نخست بیش از سه صد تن از مرتکبین جرایم سنگین مانند قتل، اختطاف، جرایم ضد امنیت داخلی و خارجی و مواد مخدر به خاطر آنچه سهل انگاری دولت در قسمت دوسیه های شان عنوان می کردند دست به اعتصاب زده اند.

این افراد همچنان می خواستند که رییس جمهور نباید آنان را در فرامین خود استثناء قرار دهد بلکه آنان نیز به مانند دیگر محبوسین از عفو و یا هم تخفیف این فرامین مستفید شوند.


شاه پور صابر، هرات
XS
SM
MD
LG