لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۳۲

داکترعبدالله رسماً نامزدی اش را برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده اعلام کرد


داکترعبدالله عبدالله رهبر ایتلاف ملی افغانستان رسماً نامزدی اش را برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده اعلام کرد.

آقای عبدالله تعهد نمود که اگر به عنوان رییس جمهور آیندهء این کشور برگزیده شود، آوردن تغییر و بهبودی در زندگی مردم از اولویت های کاری تیم وی خواهد بود.

تطبیق قانون اساسی، مبارزه با فساد و ایجاد یک ادارهء پاسخگو به مردم هم از موارد دیگر اند که به گفتهء آقای عبدالله به آن توجه جدی خواهند کرد.

وی همچنان صلح را نیاز مبرم افغان ها خواند و افزود که در صورت پیروزی در انتخابات ادامهء تلاش های صلح در صدر برنامه های کاری اش قرار خواهد داشت.

«ما در وازه صلح و گفتگو را به روی همه مردم افغانستان به روی آنهایی که مصروف جنگ هستند باز می گذاریم. ما ندای صلح مردم افغانستان را بلند تر از همیشه بلند خواهیم کرد و این خواست مقدس مردم خود را در عمل تمثیل خواهیم کرد.»

داکتر عبدالله عبدالله که در انتخابات قبلی ریاست جمهوری رقیب اصلی رییس جمهور کرزی بود، رهبری ایتلاف ملی را نیز به عهده دارد و پیش از این به حیث وزیر خارجهء افغانستان نیز کار می کرد.

محمد خان معاون اول داکترعبدالله در انتخابات ریاست جمهوری، همچنان معاون حزب اسلامی به رهبری عبدالهادی ارغندیوال است و در دور قبلی ولسی جرگه نمایندهء مردم غزنی بود.

محمد محقق که به عنوان معاون دوم آقای عبدالله تعیین شده رهبر حزب وحدت است، در هر دو دور عضو ولسی جرگه بوده و چند سال پیش مسوولیت وزارت پلان را به عهده داشت.

از سوی دیگر سخنگوی جمعه خان همدرد والی پکتیا و عضو ارشد حزب اسلامی به نقل از وی در صحبت با رادیو آزادی با نامزدی محمد خان مخالفت کرده و گفته است که وی از تمام حزب اسلامی نمایندگی کرده نمی تواند.

با این حال داکتر عبدالله عبدالله یک بار دیگر از حکومت افغانستان خواست تا برای برگزاری یک انتخابات شفاف تلاش کرده و از استفاده از امکانات دولتی به نفع یک نامزد مشخص خود داری کند.

«امیدواری از ادارهء فعلی این است که در انتخاباتی که پیشرو داریم، عدالت را رعایت کرده و بی طرفی اختیار کنند، و از استفاده از وسایل و صلاحیت حکومتی در حمایت از کاندید ها خود داری کنند.»

اما پیش از این رییس جمهور کرزی تعهد کرده که برای راه اندازی انتخابات شفاف و سراسری تلاش می کند و نخواهد گذاشت تا به نفع یک نامزد مشخص از امکانات دولتی استفاده گردد.

روند ثبت نام نامزدان برای انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی افغانستان حدود دو هفته پیش آغاز شد و تا پنج روز دیگر ادامه خواهد داشت.

تا حالا بر علاوهء داکتر عبدالله عبدالله بسم الله شیر رییس حزب وفاق ملی خود را برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری نامزد کرده اند.

داکتر اشرف غنی احمدزی، قیوم کرزی برادر رییس جمهور کرزی، داکتر زلمی رسول، عبدالرب رسول سیاف و علی احمد جلالی هم گفته شده که از نامزدان احتمالی انتخابات سال آینده هستند.


سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG