لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۳ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۵۴

افغانستان

مسوولان بامیان می گویند که مقداری سلاح و مهمات را به پروسه دایاگ تسلیم کردند

مسوولان ولایت بامیان می گویند که مقداری سلاح و مهمات را به پروسه دایاگ تسلیم کردند.

محمد آصف مبلغ معاون والی بامیان به رادیو آزادی گفت که این مواد درجریان سال جاری هجری شمسی از ولسوالی های سیغان، شیبر، یاولنگ و برخی از مناطق دیگر این ولایت به دست آمده اند.

وی می گوید، این مواد که شامل یک هزار مرمی، پنجاه و هشت حلقه ماین و مقداری مواد منفجره می باشد به هدف فعالیت های تخریبی در ولایت بامیان جابجا شده بودند.

به گفته آقای مبلغ در ارتباط به این قضایا کسی بازداشت نشده، اما تحقیقات در زمینه جریان دارد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

جبهۀ مقاومت ملی: حمله بر والی طالبان برای پنجشیر، کار ما بوده است

شماری از نیروهای جبهۀ مقاومت ملی در ولسوالی عنابه این ولایت

جبهۀ مقاومت ملی می‌گوید که حملۀ بمبی بر والی طالبان برای ولایت پنجشیر در کابل، کار این جبهه بوده است.

شمس‌الدین حامد یک سخنگوی جبهه به رادیو آزادی گفت: "نیروهای مقاومت ملی امروز مولوی عبدالعلی مشهور به قدرت‌الله والی پنجشیر را در تایمنی هدف قرار دادند که متاسفانه جان به سلامت برد."

این بار اول است که جبهۀ مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود مسئولیت حمله بر طالبان را می‌پذیرد.

مولوی میرآغا مسئول استخبارات طالبان در پنجشیر تایید کرده که والی پنجشیر از انفجاری ماین پیش از ظهر امروز در کابل جان به سلامت برد.

والی حکومت طالبان برای پنجشیر از یک حمله در کابل جان به سلامت بُرد 

موقعیت کابل در نقشه افغانستان

والی حکومت طالبان برای ولایت پنجشیر امروز از انفجاری در کابل جان به سلامت بُرد.

خبرگزاری دی پی ای جرمنی به نقل از عبدالحمید خراسانی آمر امنیت قوماندانی امنیۀ پنجشیر گزارش داده که کاروان وسایط مولوی قدرت الله در منطقه ای تایمنی کابل هدف انفجار ماین کنار جاده قرار گرفت.

وی گفته که در این رویداد به او و محافظانش آسیبی نرسیده است.

پیش از این ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان در صحبت با رادیو آزادی، وقوع انفجار را در کابل تایید کرد و گفت که خساره مالی و جانی ندارد.

هفته گذشته، انفجاری ماین مغناطیسی در نزدیک چهار راه سلیم کاروان در کابل رخداده بود.

وزارت داخلۀ طالبان گفته بود که انفجاری روز پنجشنبه تلفات نداشت، اما بر اساس گزارش برخی از رسانه ها در این رویداد ، چهار تن به شمول یک کودک زخمی شده بودند.

مسئولیت این انفجارها را هنوز فرد یا گروهی نپذیرفته.

طالبان: انفجار امروز در شهر کابل تلفات نداشته است

آرشیف- موقعیت ولایت کابل در نقشه عمومی افغانستان

انفجاری در منطقۀ تایمنی کابل پیش از ظهر امروز رخداد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان به رادیو آزادی گفت که انفجار در گلدان کنار سرک رخداده و خسارۀ مالی و جانی در پی ندارد.

در بارۀ رویداد جزئیات بیشتر داده نشده است.

هفته گذشته، انفجاری ماین مقناطیسی در نزدیک چهار راه سلیم کاروان در کابل رخداده بود.

وزارت داخلۀ طالبان گفته بود که انفجار روز پنجشنبه تلفات نداشت، اما بر اساس گزارش برخی از رسانه‌ها در این رویداد، چهار تن به شمول یک کودک زخمی شده بودند.

مسئولیت این انفجارها را هنوز فرد یا گروهی نپذیرفته.

استقبال توماس وست از ماده نخست فرمان رهبر طالبان در مورد ازدواج دختران

توماس وست، نماینده ویژه ایالات متحده برای افغانستان

توماس وست، نماینده ویژه ایالات متحده برای افغانستان می‌گوید که از فرمان ملا هبت‌الله آخندزاده رهبر طالبان در مورد رعایت این حق دختران که با کی ازدواج کنند، استقبال می‌کند.

آقای وست امروز در توییترش همچنان نوشت که به کار بیشتر نیاز است تا اطمینان حاصل شود که حقوق زنان در تمامی عرصه های جامعۀ افغانی بشمول مکتب، محل کار، سیاست و رسانه ها رعایت می‌شود.

ملا هبت‌الله آخندزاده جمعه در فرمانی بر رعایت برخی از حقوق زنان در چوکات شریعت اسلامی تاکید کرد.

در ماده نخست این فرمان شش ماده‌یی آمده است که رضایت دختران هنگام نکاح ضرور است، در صورتی که به گفتۀ رهبر طالبان خطر فتنه و فساد در آن نباشد.

در مادۀ دوم فرمان گفته شده است که زن مال نیست، بلکه انسان آزاد و اصیل است و بد دادن دختران در بدل صلح مجاز نیست.

در این فرمان در بارۀ نگرانی عمده زنان و دختران افغان که حق آموزش و کار آن ها است چیزی مشخص گفته نشده.

پس از افتادن کابل به دست طالبان در (۲۴ اسد ۱۴۰۰/ ۱۵ آگست ۲۰۲۱)، شاگردان دختر بالاتر از صنف ششم در بسیاری از ولایات و اکثریت کارمندان زن اداره های دولتی از حق آموزش و کار محروم شدند.

محمد حسن آخند، رئیس الوزرای حکومت طالبان به تازگی در پیام صوتی گفت که تعلیم به زن و مرد مسلمان فرض است، اما شماری از زنان می‌گویند که طالبان در فراهم کردن زمینۀ کار و آموزش زنان و دختران اقدامات عملی نکرده اند.

تصمیم ای‌آر‌تی‌اف در مورد انتقال پول به افغانستان

آرشیف

تمویل کنندگان صندوق وجهی بازسازی افغانستان،"ARTF" توافق کرده اند که تا دهم ماه دسمبر در مورد انتقال پول به اداره های امدادرسان در افغانستان تصمیم خواهند گرفت.

این را خبرگزاری رویترز به نقل از یک سخنگوی بانک جهانی گزارش داده است، رویترز نام او را ننوشته.

این بانک، صندوق وجهی بازسازی افغانستان را مدیریت می‌کند.

رویترز چهارشنبه به نقل از منابع آگاه گزارش داد که بورد بانک جهانی هفتۀ گذشته از انتقال ۲۸۰ میلیون دالر به برنامۀ جهانی غذا و صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد "یونسیف" در افغانستان حمایت کرد.

این مبلغ شامل یک میلیارد و پنجصد میلیون دالرِ صندوق وجهی می‌شود که پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان منجمد شد.

ملل متحد: بحران بشری در افغانستان هر روز در حال افزایش است

یک آموزگار در هرات بنابر وضعیت بد اقتصادی وسایل خانه اش را در روی جاده به فروش گذاشته است.

کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهجویان می‌گوبد بحران بشری در افغانستان متاسفانه از بین نمی‌رود و بر عکس هر روز بیشتر می‌شود.

بابر بلوچ سخنگوی این اداره دیروز جمعه ۱۲ قوس در ژنیو گفت سه و نیم میلیون نفر بخاطر بحران در داخل افغانستان بیجا شده اند که ۷۰۰ هزار تن آنها تنها در سال ۲۰۲۱ جبراً خانه های خود را ترک کرده اند.

آقای بابر افزود برای بر آورده ساختن نیازمندی های این افراد به کمک‌های بیشتر عاجل نیاز است.

به گفته او نبود سرپناه، مواد سوخت، مواد خوراکی و دوا یک بخش از این مشکلات می‌باشد: "بسیاری از خانواده های بیجا شده برای نجات خود از سرمای شدید به سرپناه مناسب و به وسایل اولیه نیاز دارند. بحران هر روز بیشتر می‌شود. گرسنگی در این کشور به یک درجه غیر قابل پیش‌بینی رسیده. در حدود ۲۳ میلیون تن که تقریباً ۵۵ درصد نفوس این کشور را تشکیل میدهند به گرسنگی شدید دچار هستند که در حدود ۹ میلیون آنها به خطر قحطی روبه‌رو می‌باشند."

سخنگوی کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهجویان همچنان گفت که آنها به تقریباً ۶۰ هزار نفر روزانه کمک بشری می‌رسانند، ولی به گفته او در جریان رساندن کمک‌ها هزاران نفر دیگر پیدا می‌شوند که به کمک بشری نیاز دارند.

شمار افغان‌هایی که به کشورهای اروپایی پناهنده می‌شوند افزایش یافته است

شماری از پناهجویان که می‌خواهند خود شانرا به کرویشیا برسانند

تعداد افغانهایی که در کشورهای اتحادیه اروپا پناهنده می‌شوند در مقایسه با پنج سال گذشته اکنون بطور قابل ملاحظه افزایش یافته.

اداره حمایت از پناهجویان که ارقام پناهجویان را در ۲۷ کشور اتحادیه اروپا، ناروی و سوئیس ثبت می‌کند دیروز جمعه ۱۲ قوس گفت تا حال ۷۱۲۰۰ نفر پناه سیاسی خواسته اند.

به گفته این اداره از سال ۲۰۱۶ به اینسو، این بلندترین رقم است و صرف در یکماه گذشته تعداد افغان‌های که به اروپا رسیده اند ۷۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

طالبان در (۲۴ اسد ۱۴۰۰/ ۱۵ آگست ۲۰۲۱) کابل را تصرف کردند و قدرت را در افغانستان به دست گرفتند.

به اساس ارقام اتحادیه اروپا در ماه آگست تعداد پناهجویان افغان به ۱۰ هزار نفر می‌رسید در حالی که این ارقام در ماه سپتمبر به ۱۷۳۰۰ نفر افزایش یافته است.

افغانستان یکی از موضوعات مورد بحث دیدار مجازی آینده بایدن و پوتین

جو بایدن و ولادیمیر پوتین رؤسای جمهور ایالات متحده امریکا و روسیه

کرملین می‌گوید، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در صحبت خود با جو بایدن رئیس جمهور امریکا که به زودی صورت خواهد گرفت، در پهلوی مسایل دیگر در مورد افغانستان هم تبادل نظر می‌کند.

یوری اوشاکوف یک مشاور کرملین دیروز جمعه ۱۲ قوس گفت که به این دیدار مجازی یک تاریخ مقدماتی مد نظر گرفته شده ولی مسکو انتظار است که واشنگتن چه وقت آنرا تأیید می‌کند.

اوشاکوف افزود که در این دیدار مجازی در مورد مسائل افغانستان، ایران، سوریه، لیبیا و دیگر کشورها بحث خواهد شد.

به گفته اوشاکوف، پوتین همچنان می‌خواهد طرح ضمانت‌های امنیتی را به بایدن یاد آوری کند که به اساس آن جلو گسترش ناتو به سمت شرق گرفته خواهد شد و به آن چیزی که روسیه آنرا خطر ارسال اسلحه به کشورهای همسایه خود بشمول اوکراین می‌شمارد، نکته پایان گذاشته می‌شود.

فرانسه: بیش از سه صد تن در یک پرواز از افغانستان به بیرون منتقل شدند

آرشیف- یک طیاره خطوط هوایی قطر در حال پرواز از میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی

وزارت خارجه فرانسه می‌گوید که ۲۵۸ افغان، ۶۰ شهروند هالند، ۱۱ شهروند فرانسه و شمار نامشخص افراد مرتبط به آن‌ها را از افغانستان بیرون کرده.

این وزارت دیروز جمعه (۱۲ قوس ۱۴۰۰) گفت که قطر در زمینۀ پرواز طیارۀ حامل این افراد سهولت ایجاد کرده.

به گفته وزارت خارجه فرانسه، از دهم ماه سپتمر به این‌سو، این کشور حدود ۴۰۰ افغان و ۱۱۰ شهروند فرانسه را از کابل، پایتخت افغانستان به بیرون از این کشور منتقل کرده.

این وزارت همچنان افزوده است که فرانسه و قطر در دوم دسمبر مأموریت بشردوستانه به هدف انتقال تجهیزات طبی، غذا و تدارکات زمستانی را به سازمان‌های بین‌المللی فعال در افغانستان انجام دادند.

بر اساس معلومات سازمان ملل متحد، حدود ۲۴ میلیون تن در افغانستان به کمک‌های فوری بشردوستانه نیاز دارند.

پس از آن که نزدیک چهار ماه پیش طالبان کنترل افغانستان را در دست گرفتند، ایالات متحده نزدیک نه و نیم میلیارد دالر پول بانک مرکزی افغانستان را منجمد کرد، کمک‌های مالی جهان با افغانستان قطع و این کشور با فقر بیشتر و بحران اقتصادی روبه‌رو شد.

اوچا: با شرکای ما افراد زیانمند در افغانستان را یاری می‌رسانیم

یک خانواده بیجاشده در کابل

ادارۀ هماهنگی کمک های بشردوستانۀ سازمان ملل متحد، اوچا می گوید که یک جا با شرکایش زیانمندترین افراد در افغانستان را یاری می رساند.

اوچا امروز در تویتر خود نوشت که هرگز شهروندان افغانستان را تنها نخواهند گذاشت.

بر اساس معلومات سازمان ملل متحد، حدود ۲۴ میلیون تن در افغانستان به کمک های فوری بشردوستانه نیاز دارند.

پس از آن که نزدیک چهار ماه پیش طالبان کنترل افغانستان را در دست گرفتند، ایالات متحده نزدیک نه و نیم میلیارد دالر پول بانک مرکزی افغانستان را منجمد کرد، کمک های مالی جهان با افغانستان قطع و این کشور با فقر بیشتر و بحران اقتصادی رو به رو شد.

تام وست با مقامات ارشد قطر در مورد افغانستان صحبت کرده است

تام وست، نماینده خاص ایالات متحدۀ امریکا برای افغانستان با مقامات ارشد قطر.

تام وست، نماینده خاص ایالات متحدۀ امریکا برای افغانستان با مقامات ارشد قطر در مورد افغانستان صحبت کرده است.

تام وست امروز در تویترش نوشته که در مورد آینده افغانستان با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر و محمد آل مسناد مشاور امنیت ملی قطر که از متحدان نزدیک امریکاست، گفتگو کرده.

تام وست همچنان، حمایت و عملکرد قطر را قابل ستایش خوانده است.

قطر میزبان دفتر سیاسی طالبان در شهر دوحه پایتخت این کشور است و از نشست های بین طالبان، افغان ها و امریکایی ها نیز میزبانی کرده.

تام وست، نماینده خاص ایالات متحدۀ امریکا برای افغانستان در اوایل این هفته با یک هیئت عالیرتبۀ طالبان به رهبری امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه این گروه نیز دو روز گفتگو کرده است.

طالبان: تلاش‌ها در زمینۀ ایجاد اردوی نیرومند در کشور ادامه دارد

شماری از نیروهای طالبان در هنگام آموزش در ولایت ارزگان

مقام های نظامی حکومت طالبان می گویند که تلاش ها در زمینۀ ایجاد اردوی نیرومند در کشور ادامه دارد.

قاری فصیح‌الدین لوی درستیز وزارت دفاع طالبان در این باره دیروز در قول اردوی ۲۰۳ تندر در پکتیا سخن گفت.

این قول اردو اکنون به نام قول اردوی منصوری یاد می شود.

آقای فصیح‌الدین به خبرنگاران گفت که به منسوبین مسلکی حکومت پیشین هم در صفوف اردو جا داده خواهد شد.

او افزود: "کسانیکه در اردوی سابق تعلیم دیده اند و مسلکی استند آنها هم جذب می شوند. البته همان کسانیکه که در فساد دست نداشتند."

پیش از این امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجۀ طالبان گفته بود که سربازان پایین رتبه اردوی سابق در اردوی آینده جا نخواهند داشت.

او ماه گذشته در جریان سفر به پاکستان گفت که افغانستان دیگر به اردوی بزرگ نیازی ندارد.

طالبان: ۱۴ تن به اتهام جرایم جنایی در ارزگان بازداشت شده اند

شماری از افراد بازداشت شده در ارزگان

مقام‌های محلی طالبان در ارزگان می گویند که ۱۴ تن به اتهام جرایم جنایی در این ولایت بازداشت شده اند.

محمد آصف سخنگوی والی و رئیس اطلاعات و فرهنگ ارزگان به رادیو آزادی گفت که این افراد طی یک ماه اخیر دستگیر و به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شده اند.

این در حالی است که بر اساس گزارش ها آدم ربایی، سرقت و دیگر جرایم جنایی در این اواخر در ولایت ارزگان بیشتر شده و مردم عام علت عمدۀ آن را افزایش میزان بیکاری می دانند.

افزایش ظرفیت درمان در بزرگترین مرکز تداوی معتادین در کابل

یک مرکز درمان معتادین در کابل

وزارت داخلۀ حکومت طالبان می گوید که ظرفیت درمان در بزرگترین مرکز تداوی معتادین در کابل افزایش یافته است.

سعید خوستی سخنگوی این وزارت دیروز گفت که این مرکز قبلاً ظرفیت درمان یک هزار تن را داشت، اما اکنون در آنجا سه هزار نفر در یک وقت تحت درمان قرار میگیرند.

او که با مسئولان معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله هنگام دیدار از این مرکز صحبت می کرد افزود: "پلان امارت اسلامی این است که تمام معتادین از شهر کابل و تمام ولایت‌ها جمع آوری شوند و تحت درمان قرار گیرند. این افراد واقعاً قابل ترحم استند. آنها بیمار اند، مجرم نیستند."

وزارت داخلۀ طالبان می گوید که با سرد شدن هوا نزدیک به سه هزار معتاد را از مناطق مختلف کابل جمع آوری کرده به مراکز تداوی معتادین فرستاده است.

ارقام تازۀ معتادین مواد مخدر در افغانستان وجود دارد اما قبلاً گفته شده بود که شمار معتادین در این کشور به حدود سه میلیون نفر می رسد.

بیلنکن: ناتو بر مبارزه با گروه‌های تروریستی در افغانستان تمرکز دارد

انتونی بیلنکن وزیر خارجه امریکا

وزیر خارجه امریکا می گوید متحدین ناتو بر مبارزه با تمام گروه های تروریستی به شمول شاخه خراسان داعش در افغانستان تمرکز دارند.

انتونی بیلنکن در این مورد دیروز در مجلس وزرای خارجه کشورهای ناتو در ریگا پایتخت لاتویا سخن گفت: "سه ماه بعد از ختم ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان، متحدین (اعضای ناتو) بر مبارزه با گروه های تروریستی به شمول شاخه خراسان داعش متمرکز اند. و ما تلاش میکنیم که یک طرزالعمل استراتیژیک را برای ناتو ایجاد کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که ناتو در این جهان در حال تحول برای مبارزه با تهدید های نو آماده باشد."

بلینکن در ماموریت بیرون کردن مردم از افغانستان از کشورهای عضو ناتو سپاسگزاری کرد که به گونه مشترک با امریکا بیش از ۱۲۰ هزار نفر را از افغانستان انتقال دادند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG