لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۰۵

سالنگی: انتخابات بدون هیچگونه تهدید امنیتی راه اندازی خواهد شد


جنرال ایوب سالنگی معین ارشد وزارت داخله افغانستان
جنرال ایوب سالنگی معین ارشد وزارت داخله افغانستان که به منظور ارزیابی های امنیتی برای انتخابات در پیش رو به ولایات شمال این کشور سفر کرده است، تاکید می ورزد که انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی بدون هیچگونه تهدید جدی امنیتی راه اندازی خواهد شد.

آقای سالنگی می گوید که هدف سفرش به ولایت بلخ بررسی وضعیت امنیتی در شمال کشور و کسب گزارش از تدابیر امنیتی برای انتخابات ریاست جمهوری از شمال و شمال شرق کشور می باشد:

« انتخابات که ما و شما در پیش رو داریم دولت مرکزی افغانستان برای تشریک مساعی در برگزاری انتخابات با نهاد های مختلف همکاری و گفتگو دارد. »

معین وزارت داخله می گوید، با آنکه در مناطق شرقی و جنوب شرقی در راستای تامین امنیت مراکز توزیع کارت را مشکلات امنیتی وجود دارد. اما از سوی دیگر وی گزارش نیروهای امنیتی شمال را در مورد به تدابیر امنیتی برای پروسه انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایت قابل رضایت می داند:

« یک سلسله مشکلات امنیتی وجود دارد از این مساله چشم پوشی کرده نمی توانیم، و در مورد شمال هنوز گزارش امنیتی ما تمام نشده است و گزارش را که ما از مقامات امنیتی خود داشتیم تا حال رضایت بخش بوده است. »

با آنکه جنرال ایوب سالنگی برای تامین امنیت در پروسه انتخابات در سرتاسر کشور تاکید می کند، اما وی می گوید که امکان این وجود دارد تا دسته های استخباراتی منطقه برای عدم انجام انتخابات شفاف و عادلانه ریاست جهموری دست به یک سلسله اعمال تخریبی بزنند.

وی گفت، که هنوز هم در بعضی مناطق کشور خانم ها بنابر مشکلات امنیتی کارت رای دهی اخذ نکرده اند:
« استخبارات منطقه برنامه های را که دارد از امروز دیروز نیست بلکه از سی سال بدین سو روشن است که حلقات استخباراتی منطقه به افغانستان مداخله داشته است و جنگ همیش بالای مردم ما و کشور ما تحمیل شده است. »

در حالی مقامات ارشد وزارت داخله افغانستان با وجود یک سلسله مشکلات امنیتی در مناطق مختلف کشور به راه اندازی انتخابات شفاف در کشور و تامین امنیت مراکز رای دهی اطمنان میدهند که هنوز هم شماری زیادی از باشنده گان ولایات شمالی این کشور می گویند که بنابر مشکلات امنیتی نتوانسته اند تا کارت رای دهی اخذ کنند.


مجیب الرحمن حبیب زی، مزارشریف
XS
SM
MD
LG