لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۹ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۲۲

مردم کوهستان فاریاب از ضعف اداره‌ محلی شکایت کردند


ساکنین ولسوالی کوهستان ولایت فاریاب از افزایش نا امنی ها و تهدید طالبان درین ولسوالی تشویش و نگرانی های خویش را ابراز می دارند.

شماری از باشندگان این ولسوالی می‌گویند، با آنکه این ولسوالی از چند روز به این سو با تهدید طالبان روبرو است، اما تا حال مسوولان حکومت، نیروهای تقویتی نفرستاده‌اند.

این باشندگان هشدار می‌دهند، اگر مسوولان این مساله را جدی نگیرند، آنان با زور ولسوال، قومندان امنیه، مدیر امنیت و سایر مسوولان اداره محلی را در این ولسوالی از وظایف شان سبکدوش خواهند کرد.

از سوی دیگر این باشندگان، علت همه‌ نا امنی‌ها را ضعف در اداره‌ی محلی می‌دانند:
« از رییس جمهور و معاونین اش گرفته تا وزارتخانه های مربوطه و تا ولایت رسانیده شده و آنها باید درین مشکل توجه نمایند. درین جا فقط دو راه باقی مانده یکی اینکه اداره خود را ازاینجا ببرند و یا اینکه اینجا را تخلیه کنند. و اگرنه در حال حاضر عملاً مردمان محل از منطقه دفاع می کنند. »

در همین حال امام‌یار "تقوا" ولسوال کوهستان، با تایید شکایت مردم این ولسوالی می‌گوید، علت اساسی نا امنی‌ها، تجمع طالبان از ولایات بادغیس، غور و ولسوالی‌های غورماچ، قیصار، المار و گرزیوان به این ولسوالی می‌باشد.

کمبود شمار نیروهای امنیتی را آقای تقوا از دیگر دلایلی می‌داند که سبب قوی شدن روحیه طالبان در این ولسوالی شده است.

به گفته‌ی ولسوال کوهستان با آنکه تشکیل پولیس در این ولسوالی "50" تن است، از این جمله تنها "30" تن به وظایف شان حاضر می‌شوند.

آقای تقوا می‌افزاید، چندین بار به مسوولان مرکزی تماس گرفته و خواستار حضور نیروهای تقویتی در این ولسوالی شده است، ولی هنوز مسوولان در زمینه توجه نکرده اند:

« مادرین جا 52 نفر تشکیل پولیس داریم و از 52 نفر 30 نفر آن حاضراست و دیگرش غایب می باشد. و طالب هم این ولسوالی را تهدید می کند و ما از نیروهای مردمی استفاده می کنیم. و در غیر آن اگر همکاری نیروهای مردمی نمی بود این ولسوالی طبعاً به روزهای قبل سقوط می کرد. »

از سوی هم عبدالستار "بارز"معاون والی فاریاب می‌گوید، نیروهای امنیتی توان مقابله با طالبان را دارند و قرار است نیروهای بیشتر نیز به ولسوالی کوهستان فرستاده می‌شود:

« مردم با شهامت متدین و شریف کوهستان همیشه از نوامیس ملی خود، از خانه و کاشانه خود در پهلوی کارمندان ملکی و نظامی خود قرار داشتند و دفاع کردند و دفاع می کنند و یقین دارند که بازهم دفاع می کنند و ما تدابیر خاص امنیتی را اتخاذکردیم که انشالله نتیجه ی آن را مردم شریف ولسوالی کوهستان خواهند دید. »

ولسوالی کوهستان در 120 کیلومتری شهر میمنه قرار دارد و با ولایات بادغیس، غور و سرپل هم‌سرحد است که به گفته‌ آگاهان اگر نیروهای بیشتر به این ولسوالی فرستاده نشود، کوهستان به پناهگاه دایمی طالبان مبدال خواهد شد.


رحمت الله رها
XS
SM
MD
LG