لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۳۷

«در افغانستان رقابت انتخاباتی آغاز شده است»


والستریت ژورنال
روزنامهء امریکایی والستریت ژورنال در شمارهء اخیر خود تحت عنوان" "در افغانستان رقابت انتخاباتی آغاز شده است" مقالهء را به نشر رسانده در قسمتی از آن می نویسد:

به نوشتهء روزنامه با کاندیدی عبدالله عبدالله سیاستمدار افغان رقابت های انتخابات ریاست جمهوری افغانستان آغاز شده وبه شایعاتی پایان بخشید که معاونین او کی ها خواهند بود.

روزنامه والسترایت ژورنال می نویسد، انتظار می رود که در چند روز آینده یعنی قبل از ضرب الاجل روز یکشنبه، چهره های شناخته شده دیگر هم نامزدی شان را به مقام ریاست جمهور افغانستان اعلان خواهند کرد.

در جمله این کاندیدان، قیوم کرزی برادر رییس جمهور کرزی، زلمی رسول وزیر امور خارجه افغانستان، عبدالرب رسول سیاف سابق رهبر جهادی، جنرال رحیم وردک سابق وزیر دفاع و داکتر اشرف غنی احمدزی سابق وزیر مالیه افغانستان، شامل خواهند بود.

روزنامه والسترایت ژورنال درادامه می نویسد، توقعات مردم از انتخابات آیندهء ریاست جمهور افغانستان خیلی زیاد است. اما در صورتی که انتخابات ریاست جمهور به وجه درست برگزار گردد و انتقال قدرت صورت گیرد. این اولین بار در تاریخ افغانستان خواهد بود که قدرت به طور دیموکراتیک انتقال می یابد.

روزنامه امریکایی والسیتریت ژورنال می نویسد، در این اواخر فاصله بین حکومت و مردم در افغانستان ایجاد شده و دشمنان افغانستان از این خلا نفع بر می دارند.

به نوشتهء روزنامه عبدالله عبدالله در جریان ثبت نامش گفت، ما توقع داریم که حکومت به قانون احترام بگذارد و باید به هدف حمایت از کدام کاندید خاص، از قدرت دولتی استفاده نکند.واشنگتن پست
روزنامه واشنگتن پست در مورد ویزهء اقامهء ترجمانان افغان و عراقی در امریکا مطلبی را به نشر رسانده می نویسد:

کانگرس امریکا لایحه اقامت ترجمانان افغان و عراقی را که با نیروهای امریکایی در این کشورها کمک و کار کرده اند، تصویب کرده است.

اما مدت زیادی از دوسیه های این ترجمان می گذرد و آنها تا هنوز منتظر پاسخ اند.

روزنامه واشنگتن پست در ادامه می نویسد، امریکایی ها جنگ افغانستان و عراق را به اشتراک آنانی که به دیموکراسی و آزادی متعهد اند، به کمک افغانان و عراقی ها، با بهای خون و پول شان به پیش بردند.

افغانان و عراقی ها به این باور اند که ایالات متحدهء امریکا آنچه را که می گوید، به آن عمل می کند.
XS
SM
MD
LG