لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۰۴

بمب های کنار سرک تلفات اردوی افغان را بیشتر ساخته است


نیروهای امنیتی افغان می گویند، آنها هرگز از رویارویی و مقابلهء با جنگجویان مخالف هراس ندارند. اما مواد انفجار و ماین های جابجاشده در کنار سرک، برای آنها مشکلات ایجاد کرده اند.

بر اساس گزارش ها اکثریت تلفات نیروهای پولیس و اردوی افغان در اثر انفجار ماین و مواد منفجره صورت می گیرد که در کنار سرک جابجا می شوند.

در این اواخر که نیروهای بین المللی از اکثر مناطق افغانستان خارج شده و مسوولیت امنیتی آن را به قوای افغان واگذار کرده اند، مخالفین مسلح افغانستان حملاتی بمبی کنار سرک را، افزایش داده اند.

رقم جان یک سرباز اردوی ملی در شهر گردیز مرکز پکتیا که یک پایش در نتیجه انفجار ماین جابجاشده در کنار سرک، زخم برداشته می گوید:
« مقابله و رویا رویی با آنها هیچ مشکلی وجود ندارد. نکتهء ضعف ما ماین های جابجاشده در کنار سرک اند. »

گفته می شود که در نتیجه انفجار ماین های جابجاشده در کنار سرک نسبت به نیروهای افغان غیرنظامیان بیشتر تلف می شوند.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد تلفات افراد ملکی در هشت ماه اول امسال نسبت به همین مدت سال گذشته 16 درصد افزایشی یافته است و مسوولیت اکثر این انفجارها را مخالفین حکومت افغانستان بدوش گرفته اند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس از قول قوماندان نیروهای ایتلاف بین المللی می نویسد که می گوید، دشمنان نیروهای امنیتی افغان به جابجایی بمب های در کنار سرک بیشتر فشار وارد کرده اند. زیرا که آنها جراات رویارویی با نیرو های افغان را ندارند.

اما آنها می گویند که نیروهای امنیتی افغان را به واسکت های زرهدار مجهز می کنند و چنین وسایط را برای شان فراهم خواهند کرد که به وسیلهء آن بتوانند سرک ها و راه ها را از وجود ماین و مواد انفجاری پاکسازی کنند.

جنرال محمد شریف یفتلی قوماندان قول اردوی نمبر 203 تندر گفت:
« نیروهای افغان که در بخش خنثی سازی ماین و مواد منفجره آموزش دیده اند، در صورتی پیدا کردن ماین، بمب ها و مواد انفجاری جابجاشده در کنار سرک، توانسته اند که 90 در صد آنها را خنثی سازند. »

به گفتهء جنرال جوزیف دانفورد قوماندان عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان، از وقتی که مسوولیت امنیتی به قوای افغان سپرده شده، تلفات این های افزایش یافته حتی تا حدی رسیده که آنها در یک هفته 100 عسکر شان را از دست می دهند.

در افغانستان از شماری زخمی های عساکر افغان گزارش نمی شود. اما از آغاز سال تاکنون بیش از 3 هزار عسکر افغان کشته شده اند. مقامات امنیتی افغان می گویند، 50 درصد تلفات نیروهای امنیتی در نتیجه انفجار ماین های جابجاشده صورت می گیرد.

در مقایسه با تلفات نیروهای افغان، نیروهای بین المللی در این کشور از آغاز سال تاکنون 126 عسکر شان را از دست داده اند. در حالی که بر اساس ارقام ارایه شده خبرگزاری اسوشیتدپرس تا همین مدت سال گذشته، 302 عسکر خارجی در افغانستان کشته شده بودند.
XS
SM
MD
LG