لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۰۳

فرمان رییس جمهور کرزی به هدف تنظیم اصول رفتار نیروهای امنیتی در جریان انتخابات


اداره امور ریاست جمهوری افغانستان می گوید، وزارت های داخله و دفاع و ریاست عمومی امنیت ملی مکلف اند که چگونگی رفتار و برخورد نیرو های تحت امر خود را در جریان انتخابات پیشرو بر بنیاد این فرمان تنظیم کنند.

رفیع فردوس سخنگوی این اداره در صفحه فیس بوک اش نوشته است که این فرمان دارای 13 ماده بوده و هدایات تازه یی به نهاد های امنیتی داده شده است تا چگونه در جریان انتخابات عمل کنند.

در همین حال سید احسان طاهری رییس نظارت و ارزیابی اداره امور به رادیو آزادی گفت که حکومت آماده است با کمیسیون مستقل انتخابات در زمینه برگزاری بهتر و شفاف انتخابات همکاری کند:

« حکومت افغانستان به مثابه یک قوه اجراییه از نگاه تخنیکی کاملاً اماده همکاری است. البته به مصوبه های گذشته شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان و احکام جداگانه رییس جمهور. قرار است احکام و فرمان دیگر هم در این موارد صادر شود به شمول همکاری های امنیتی که وظیفه حکومت جمهوری اسلامی افغانستان است. »

انتظار می رود این فرمان امروز رسماً از سوی اداره امور منتشر و جزییات آن ارایه گردد.

آقای فردوس هم چنان نوشته است که در فرمان در راستای چگونگی تامین امنیت مرکز های رای دهی، کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات، توظیف پولیس زن در مراکز رای دهی زنانه و عدم مداخله در امور انتخابات توضیح داده شده است.

این فرمان رییس جمهور کرزی در حالی صادر می شود که نگرانی های از قبل در مورد امنیت مرکز های رای دهی و کارکنان کمیسیون مستقل انتخابات، و مداخله مقام های دولتی و نیرو های امنیتی در امور انتخابات وجود دارند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان پیوسته خواسته است که به هدف برگزاری انتخابات شفاف و آزاد تدابیر لازم در این راستا گرفته شود.

گمان می رود که این هدایات تازه حکومت افغانستان به نهاد های امنیتی پاسخی باشد به نگرانی احزاب و جریان های اپوزسیون نسبت به مداخله حکومت در پروسه انتخابات 1393 هجری شمسی.
XS
SM
MD
LG