لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۳۵

نور: آلمان بعد از 2014 به کمک هایش در افغانستان ادامه دهد


عطا محمد نور در جریان مراسم بزرگداشت از بیست و سومین سالروز اتحاد آلمان شرقی و غربی از جمهوری فدرال آلمان خواهان کمک این کشور در جریان انتقال مسوولیت های سیاسی، برگزاری انتخابات شد.

وی گفت که بعد از 2014 م که نیروهای بین المللی از افغانستان حضور نظامی شان را خاتمه میدهند آلمان باید نظر به توجه به نیازمندی های افغانستان و روی کار آمدن یک جامعه قانونمند به کمک هایش بعد از 2014 میلادی نیز به افغانستان ادامه بدهد:

« شما افغانستان را فراموش نکنید تا تجربه 1990 دوباره تکرار نشود، در کنار افغان ها باقی بمانید ما این حق را داریم و شما می توانید که با همکاری متحدین بین المللی خود در سال 2014 م بعد از 2014 و در ایام برگزاری انتخابات با نظارت از انتخابات از ما حمایت کنید. »

داکتر کارنیلوس زیمرمن قونسل جمهوری فدرال آلمان و نماینده ارشد ملکی آن کشور در شمال می گوید، که بعد از 2014 میلادی نیروهای آلمان در افغانستان حضور خواهند داشت و به کمک های خود ادامه میدهد.

زیمرمن می گوید طوری که وزیر خارجه آلمان در سفر به ولایت بلخ چندی پیش وعده کرده بود که آلمان بعد از 2014 میلادی هم به کمک هایش به افغانستان ادامه میدهد. ما به تعهد خود پابند باقی می مانیم و همه سال در جریان سال روان و بعد از 2014 میلادی به ارزش 430 میلیون یورو را به افغانستان کمک می نمایم:

« هیچ کشور دیگری به پیمانه که افغانستان از آلمان کمک به دست می آورد در جهان موجود نیست تنها در بخش ملکی همرای افغانستان امسال و بعد از 2014 م سالانه آلمان 430 میلیون یورو کمک می کند. »

سرقونسل آلمان در بلخ می گوید که افغانستان در سطح جهان یگانه کشوری است که از آلمان همه ساله به این پیمانه بزرگ کمک به دست می آورد.

در تمام کشور در حدود 5 هزار سرباز آلمانی حضور دارند که تنها 550 تن آنان در شمال کشور مصروف انجام وظایف نظامی و همکاری نیروهای افغان می باشد.

با آنکه بعد از 2014 م حضور کشور های عضو سازمان ناتو حضور نظامی خود را پایان میدهد اما آلمان می گوید که بعد از این مدت هم بیش از 800 سربازش در افغانستان باقی خواهد ماند که در بخش آموزش و پرورش نیروهای افغان مصروف خواهد بود.


مجیب الرحمن حبیب زی، مزارشریف
XS
SM
MD
LG