لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۵۱

طریقهء جدید تامین انرژی مورد نیاز خانه ها


انسان از زمانه های باستان برای رفع نیازمندی هایش به منابع انرژی ضرورت داشته است .نخست از چوب، فضلهء حیوانی و زغال سنگ استفاده می کرد. بعد هم به طلای سیاه یا نفت به حیث یک مادهء قابل احتراق آرمانی، اما با کمیت محدود و تمام شدنی دست یافت.

برق کشف دیگری بود و دست یافتن به انرژی هستهء اتم، تصور را در مورد انرژی کاملاً دگرگون ساخت.

انسان امروز از الکل و سایر مواد کیمیاوی تا روغن نباتی، آب و آبشارها، انرژی گرمایی زمین، باد و خورشید، هستهء اتم و همهء منابع قابل تصور دیگر به حیث منابع تولید انرژی استفاده می کند که هر کدام آن جهات مثبت و منفی خودشان را دارند.

وسایط ترانسپورتی بیشترین مواد سوخت فوسیلی یا محصولات نفتی را به مصرف رسانیده، با افراز گازات خطرناک به اتمسفیر زمین، برای محیط زیست و زنده گی موجودات زنده این کرهء خاکی خطرناک ثابت شده است. به عقیدهء دانشمندان استفاده از مواد سوخت فوسیلی باعث افزایش گاز های گلخانه یی و درجهء حرارت زمین شده است.

استفاده از انرژی برق در وسایط ترانسپورتی، یکی از راه های متبادلی بود که در نیمهء دوم قرن بیستم، توجهء اکثر شرکت های موتر سازی جهان را به خود جلب کرد.

در ماه دسامبر سال 2010 میلادی شرکت موتر سازی نیسان با معرفی موتر «نیسان لیف» در جاپان و امریکا در این زمینه، پیشتاز شد.

موتر نیسان لیف با یک بار چارج 117 تا 175 کیلومتر را طی کرده، در 160 کیلومتر 34 کیلووات - ساعت انرژی برق مصرف می کند.

اخیراً شرکت موتر سازی نیسان تولید موتر های نوع جدید «نیسان لیف» را آغاز کرده است.


بطری نوع لیتوم- آیون این موترها توسط جریان برق عادی منازل چارچ می شود. همچنان پانیل های چارچ آفتابی که در سقف موتر «نیسان لیف» نصب شده است، بطری ها را با استفاده از انرژی آفتاب هم چارج می کند.

اما مهم اینست که در صورت ضرورت موتر «نیسان لیف» قادر است، انرژی مورد ضرورت منازل رهایشی را نیز تامین کند.

ظرفیت بطری موتر«نیسان لیف» 24 کیلووات ساعت است. یک بستهء بطری کاملاً چارچ شدهء آن می تواند، برای مدت دو روز، ضرورت انرژی یک خانوادهء متوسط جاپانی را مرفوع سازد. این بطری ها، دارای 6 کیلووات قدرت خروجی بوده، به این ترتیب قادراند، وسایل الکتریکی مانند یخچال، فریزر، ایرکاندیشن و ماشین کالاشویی را به طور همزمان فعال سازد.

شرکت موتر سازی نیسان که 40 در صد سرمایهء آن متعلق به کمپنی رنولت (Renault) فرانسویست، می گوید، حتی در موارد عادی نیز موتر«نیسان لیف» را می توان در ساعات شب هنگام که مصرف برق نسبتاً کمترست چارج کرده و در جریان روز از آن به مثابهء منبع انرژی برای منازل رهایشی استفاده کرد.

به این ترتیب موتر جدید «نیسان لیف» که افراز گازات مضر آن صفر است، در موارد اضطراری می توانند به مثابه یک منبع انرژی عمل کند.

تجربهء بعد از سونامی سال 2011 در جاپان و حوادث غیرمترقبهء دیگر بر ضرورت داشتن همچو یک منبع انرژی قابل دسترسی، تاکید می کند.

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:24 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG